Stuttgart: Tipsarević lepszy w pasjonującym finale

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Janko Tipsarević pokonał po obfitującym w zwroty akcji pojedynku Juana Monaco i sięgnął po triumf w turnieju Mercedes Cup, rozgrywanym na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Serb zwyciężył 6:4, 5:7, 6:3 i zdobył trzeci tytuł w karierze.

Po emocjonujących półfinałach, w których zwycięstwa odnieśli dwaj najwyżej rozstawieni tenisiści, finał Mercedes Cup zapowiadał się pasjonująco. Nieznacznym faworytem wydawał się niżej notowany Monaco, który uchodzi za specjalistę od gry na mączce. Na korzyść Argentyńczyka przemawiał przede wszystkim fakt, że oba mecze, jakie na kortach ziemnych stoczył z Tipsareviciem, wygrał – najpierw w Dusseldorfie, potem w Hamburgu. Serb pokonał Monaco raz i miało to miejsce na korcie twardym.

Finałowe starcie lepiej jednak rozpoczął Tipsarević. Rozstawiony z „jedynką” tenisista w pierwszej partii imponował skutecznością – wykorzystał oba breakpointy – i pewnością uderzeń. Z każdą minutą prezentował się lepiej, dzięki czemu pewnie przekonująco zwyciężył 6:4.

W drugim secie Serb poszedł za ciosem. Prezentując kapitalną grę przez kilkadziesiąt minut, wyszedł na prowadzenie 4:0. Wydawało się, że błyskawicznie rozstrzygnie losy finału, ale wtedy przebudził się Argentyńczyk. Monaco zaczął w końcu wykorzystywać swoje pierwsze podanie (w drugim secie trafiał nim z 81-procentową celnością) i niezawodną regularność, dzięki czemu odrobił wszystkie straty. Końcówkę partii rozstrzygnął na swoją korzyść – przełamał rywala w 12. gemie i wygrał 7:5.

W decydującym, przerwanym po kilkunastu minutach z powodu opadów secie ponownie górą był Tipsarević. Agresywnie grający w gemach serwisowych rywala Serb odzyskał pewność uderzeń i po przerwie zaprezentował się kapitalnie – jak na ósmego zawodnika rankingu ATP Tour przystało. Tipsarević zdołał trzykrotnie przełamać podanie rywala, dzięki czemu zwyciężył 6:3 i sięgnął po triumf w turnieju.

Serb dołączył do Ivana Lendla, Andre Agassiego, Gustavo Kuertena, Rafaela Nadala i wielu innych wielkich tenisistów, którzy w przeszłości zwyciężali w Mercedes Cup. Tipsarević, który od wielu miesięcy utrzymuje się w czołowej „dziesiątce” rankingu ATP Tour, wygrał dopiero trzeci turniej w karierze. Wcześniej zwyciężał w Kuala Lumpur i Moskwie. Triumf w Stuttgarcie jest jego pierwszym wygranym turniejem rozgrywanym na mączce ceglanej, a przy tym inauguracyjnym zwycięstwem w bieżącym sezonie.