Wimbledon: Nadal za burtą!

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne/wimbledon.com, foto: AFP

Rafael Nadal odpadł w 2. rundzie Wimbledonu! Dwukrotny mistrz turnieju w Londynie przegrał z rewelacyjnie dysponowanym Lukasem Rosolem po pięciosetowej batalii. 26-letni Czech, setny zawodnik rankingu, sprawił największą sensację zawodów.

Nadal już w pierwszej rundzie turnieju nie zaprezentował się najlepiej, co nakazywało sądzić, że początkowe mecze nie będą dla niego najłatwiejsze. Pojedynek z Rosolem, 100. zawodnikiem rankingu, także zaczął się dla niego nie najlepiej – zdołał wprawdzie szybko przełamać rywala, ale potem stracił swoje podanie i o zwycięstwie w partii musiał zadecydować tiebreak. Po kilkunastominutowej walce zwyciężył Nadal i wydawało się, że przejmie inicjatywę w meczu. Nic bardziej mylnego.

Druga i trzecia partia zupełnie nieoczekiwanie padły łupem rosłego Czecha. Rosol znakomicie serwował, a do tego świetnie radził sobie w gemach serwisowych Nadala, który prezentował się znacznie poniżej własnych możliwości. Hiszpan, który niedawno sięgnął po siódmy triumf w Rolandzie Garrosie, rzadko porażał potężnymi forhendami i zaskakująco słabo poruszał się po korcie. Długimi fragmentami był bezradny, podczas gdy rozgrywający pojedynek życia Czech zdawał się nabierać pewności z każdym uderzeniem.

Hiszpan otrząsnął się z letargu w czwartym secie, którego wygrał w ekspresowym tempie, dwukrotnie przełamując po drodze podanie rywala. W decydującym secie inicjatywa ponownie przeszła jednak na stronę Rosola, który szybko przełamał Nadala. Czech grał jak natchniony do końca pojedynku, raz po raz zasypując utytułowanego rywala potężnymi podaniami i atomowymi forhendami. W dwóch ostatnich gemach przy swoim serwisie Rosol nie stracił ani jednego punktu i wyrzucił Nadala z turnieju.

W czwartek trudne chwile przeżywał także Andy Murray. Reprezentant gospodarzy mierzył się z Ivo Karloviciem i miał sporo problemów z pokonaniem najwyższego tenisisty świata. W pierwszej partii i Szkot, i Chorwat grali dość chaotycznie, a górą ostatecznie był Murray, który w końcówce zachował więcej zimnej krwi. Drugi set padł jednak łupem Karlovicia, który lepiej zaprezentował się w tiebreaku. W trzeciej i czwartej partii ponownie lepszy był Murray, choć do końca pojedynkowi towarzyszyły duże emocje.

Gorąco było również po meczu, albowiem poirytowany Chorwat zarzucał sędziom liniowym stronniczość. Karlović miał arbitrom za złe to, że zbyt często dopatrywali się przy jego podaniach błędów stóp – aż jedenastokrotnie. – W całym moim życiu, odkąd skończyłem 8 lat, nie popełniłem tak wielu błędów stóp – powiedział Karlović, który z goryczą oznajmił, że czuje się oszukany.

W czwartek awans do 3. rundy turnieju wywalczyli także m.in. Jo-Wilfried Tsonga, David Ferrer czy Andy Roddick.

Marin Cilić (Chorwacja, 16) – Łukasz Kubot (Polska) 7:6(4), 6:2, 6:1
Radek Stepanek (Czechy, 28) – Benjamin Becker (Niemcy) 6:2, 7:6(4), 6:3
Fernando Verdasco (Hiszpania, 17) – Grega Zemlja (Słowenia) 7:6(4), 7:6(4), 3:6, 6:3
Xavier Malisse (Belgia) – Gilles Simon (Francja, 13) 6:4, 6:4, 7:6(5)
Alejandro Falla (Kolumbia) – Nicolas Mahu (Francja) 6:4, 6:3, 4:6, 4:6, 7:5
David Ferrer (Hiszpania, 7) – Kenny De Schepper (Francja) 7:6(1), 6:2, 6:4
Andy Roddick (USA, 30) – Bjorn Phau (Niemcy) 6:3, 7:6(1), 6:3
Kei Nishikori (Japonia, 19) – Florent Serra (Francja) 6:3, 7:5, 6:2
Juan Martin Del Potro (Argentyna, 9) – Go Soeda (Japonia)
Milos Raonic (Kanada, 21) – Sam Querrey (USA)
Marcos Baghdatis (Cypr) – Grigor Dimitrov (Bułgaria)
Andy Murray (Wielka Brytania, 4) – Ivo Karlović (Chorwacja) 7:5, 6:7(5), 6:2, 7:6(7)
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 5) – Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:7(3), 6:4, 6:1, 6:3
Lukas Lacko (Słowacja) – Jurgen Melzer (Austria) 6:4, 6:7(4), 3:6, 6:3, 6:4
David Goffin (Francja) – Jesse Levine (USA) 4:6, 6:4, 6:1, 6:3
Mardy Fish (USA, 10) – James Ward (Wielka Brytania) 6:3, 5:7, 6:4, 6:7(3), 6:3
Benoit Paire (Francja) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 22) 7:6(2), 6:4, 6:4
Brian Baker (USA) – Jarkko Nieminen (Finlandia) 6:0, 6:2, 6:4
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 27) – Malek Jaziri (Tunezja) 6:1, 7:6(2), 6:1
Lukas Rosol (Czechy) – Rafael Nadal (Hiszpania, 2) 6:7(9), 6:4, 6:4, 2:6, 6:4