Wimbledon: Janowicz blisko turnieju głównego

/ Tomasz Krasoń , źródło: wimbledon.com/własne, foto: AFP

Jerzy Janowicz pokonał 6:1, 6:2 Kamila Capkovica i awansował do finałowej fazy eliminacji Wimbledonu. O historyczny, bo pierwszy w karierze występ w turnieju wielkoszlemowym, 21-letni łodzian zagra z Amerykaninem Denisem Kudlą.

Janowicz jak dotychczas świetnie radzi sobie w eliminacjach Wimbledonu. Drobne problemy miał jedynie na początku pierwszego meczu z Peterem Gojowczykiem, ale po tym jak zdołał wygrać seta otwarcia 7:5 jego rywal zszedł z kortu z powodu kontuzji. W drugiej rundzie 21-letni łodzianin poradził sobie jeszcze lepie. 224. w rankingu ATP Słowaka Kamila Capkovica pokonał 6:1, 6:2.

Dominacja Janowicza była zauważalna od samego początku spotkania. Nasz singlista numer dwa szybo wypracował sobie przewagę podwójnego przełamania, po czym bezproblemowo utrzymał korzystny rezultat i triumfował 6:1. W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. 26-letni Capkovic nie był w stanie wytrzymać tempa Janowicza, choćby przez kilka początkowych gemów. Polak znów błyskawicznie wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do końca, wygranego ostatecznie 6:2, seta.

W finałowej fazie eliminacji rywalem Janowicza będzie Denis Kudla. 19-letni Amerykanin zajmuje obecnie 176. miejsce w rankingu ATP, a w Londynie wyeliminował już Daniela Munoz-De La Navę i Simone Vagnozziego. Seta stracił jedynie w spotkaniu z rozstawionym z „piętnastką” Hiszpanem. Janowicz jeszcze nigdy nie rywalizował z Kudlą.

Janowicz po raz czwarty w karierze awansował do decydującej fazy eliminacji turnieju wielkoszlemowego. Jednak jeszcze nigdy nie udało mu się zakwalifikować do imprezy głównej. Najbliżej tej sztuki był przed rokiem właśnie na londyńskiej trawie. Przegrał wówczas 6:8 w piątym secie starcia z Martinem Fischerem. Ponadto łodzianin był bliski zakwalifikowania się do US Open 2009 i Roland Garros 2012.