Halle: Haas wygrał finał z Federerem!

34-letni Tommy Haas po raz drugi sięgnął po tytuł na kortach trawiastych w Halle. W finale reprezentant gospodarzy pokonał pięciokrotnego mistrza tej imprezy – Rogera Federera 7:6(5), 6:4.

Haas w drabince turnieju głównego znalazł się dzięki „dzikiej karcie” i był najstarszym uczestnikiem imprezy. W drodze do finału doświadczony Niemiec pokonał trzech rozstawionych rywali – Marcel Granollersa, Tomasa Berdycha oraz Philippa Kohlschreibera. Absolutnie największą niespodziankę sprawił jednak w ostatnim meczu turnieju, wygrywając w dwóch setach z jednym z najwybitniejszych tenisistów w historii.

30-letni Roger Federer wygrywał w Halle nieprzerwanie od 2003 do 2006 roku, a piąty tytuł dołożył cztery lata temu. W 2010 roku Szwajcar niespodziewanie przegrał finał z Lleytonem Hewittem. Dziś znów musiał uznać wyższość starszego od siebie rywala, a zarazem dobrego przyjaciela.

Początek pojedynku nie zapowiadał takiej niespodzianki, gdyż Szwajcar szybko zdołał wywalczyć przełamanie. Haas zdołał jednak straty odrobić, a w tie breaku wygrał 7-5. W drugiej partii Niemiec najpierw obronił dwa break pointy, a w dziewiątym gemie zdołał wywalczyć przełamanie. Po zmianie stron Haas zdołał przypieczętować triumf własnym podaniem. Mecz skończył się po godzinie i trzydziestu pięciu minutach.

Dla pochodzącego z Hamburgu tenisisty to trzynasty wygrany turniej ATP w karierze. Po raz ostatni triumfował równo trzy lata temu właśnie w Halle, pokonując wówczas w finale Novaka Djokovicia.

Po dzisiejszej konfrontacji bilans spotkań Tommiego Haasa z Rogerem Federerem wynosi 3-10.