Halle: udany początek faworytów

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Faworyci dobrze rozpoczęli start w turnieju ATP w Halle. Zarówno Rafael Nadal, jak i Roger Federer, w dwóch setach wygrali swoje pierwsze mecze. Do ćwierćfinału awansował również ulubieniec gospodarzy, Tommy Haas.

Jako pierwszy z wielkich faworytów zaprezentował się Rafael Nadal. Leworęczny Hiszpan w swoim premierowym tegorocznym występie na trawie pokonał 7:5, 6:1 Lukasa Lacko.

Na początku miałem problemy z returnem. Starałem się używać slajsa. To pozwoliło mi odnaleźć właściwy rytm – przyznał Nadal. – W drugim secie popełniałem już mniej błędów. Po ponad dwóch miesiącach gry na mączce każdy mecz może być tutaj zagrożeniem. W piątek czeka mnie kolejny trudny pojedynek – kontynuował Hiszpan, który w spotkaniu ze Słowakiem wygrał osiem z ostatnich dziewięciu gemów.

Ćwierćfinałowym rywalem Nadala będzie pogromca Łukasza Kubota, Philipp Kohlschreiber.

W czołowej ósemce znalazł się jeszcze jeden Niemiec. Mowa o Tommy Haasie, który wygrał z Marcelem Granollersem. Zwycięzca turnieju w Halle sprzed 3 lat pokonał rozstawionego z „szóstką” Hiszpana 6:3, 6:4. Kluczem do zwycięstwa dla Haasa była dobra skuteczność po drugim podaniu Granollersa. Wygrywając po nim 60 procent akcji wypracował sobie dwa przełamanie, które zapewniły mu komfortowe zwycięstwa.

Do ćwierćfinału awansował również Roger Federer. Pięciokrotny mistrz z Halle rozpoczął udział w turnieju od zwycięstwa nad Florianem Mayerem. W całym meczu 30-letni Szwajcar nie stracił swojego podania, a sam wywalczył dwa breaki, dzięki którym wygrał 6:4, 7:5.

Jestem bardzo szczęśliwy z takiego obrotu sprawy. Wiedziałem, że pierwszy mecz przeciwko Mayerowi może być niebezpieczny – przyznał Federer. – On jest w czołowej trzydziestce i grał w ćwierćfinale Wimbledonu. I grałem z nim wcześniej na trawie, więc wiem, że może to sprawiać problemy.

Jeszcze trudniejsze zadanie czeka Federera w ćwierćfinale. Spotka się w nim bowiem z Milosem Raonicem.

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 8) – Łukasz Kubot (Polska) 6:7(5), 6:1, 6:3
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Lukas Lacko (Słowacja) 7:5, 6:1
Tommy Haas (Niemcy, WC) – Marcel Granollers (Hiszpania, 6) 6:3, 6:4
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Florian Mayer (Niemcy) 6:4, 7:5