Halle: Berdych w ćwierćfinale

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Tomas Berdych awansował do ćwierćfinału turnieju ATP na trawiastych kortach w Halle, pokonując bez trudu Viktora Troickiego 6:3, 6:2. Jeszcze mniej musiał się napracować Milos Raonic, który oddał zaledwie dwa gemy Ze Zhangowi. Nie powiodło się natomiast Ołeksandrowi Dołgopołowowi, który jako jedyny z rozstawionych pożegnał się w środę z turniejem.

Berdych po raz kolejny potrafił zrobić użytek ze swojego pierwszego serwisu. Wygrał po nim aż 88 procent akcji i nie dał Troickiemu ani jednej okazji na przełamanie. Sam uzyskał cztery breaki i po 63 minutach gry triumfował 6:3, 6:2.

Po tak długiej przerwie pierwszy mecz na trawie może być zdradliwy – przyznał Berdych. – Jedyną rzeczą, na której się skupiałem była moja własna gra i własny serwis, który działał jak należy. Dobrze serwując, wywiera się presję na rywala i on zaczyna popełniać błędy, daje szanse na przełamanie. I to się właśnie dzisiaj stało – podsumował Czech.

Jeszcze szybsze zwycięstwo odniósł w środę Milos Raonic. Rozstawiony z „piątką” Kanadyjczyk potrzebował zaledwie 52 minut na pokonania Ze Zhanga. Notowany w trzeciej setce rankingu ATP Chińczyk nie był w stanie podjąć walki z potężnie serwującym Raonicem. 21-latek z Tornhill odnotował 9 asów, we własnych gemach przegrał zaledwie 8 punktów, a swojego rywala przełamał aż pięć razy. Ostateczny wynik spotkania to 6:1, 6:1. Już w ćwierćfinale Raonic może spotkać się z Rogerem Federerem. Stanie się tak, jeśli Szwajcar wygra z Florianem Mayerem.

Gorzej poradził sobie natomiast Ołeksandr Dołgopołow. Notowany na 20. miejscu w rankingu ATP Ukrainiec przegrał z Michaiłem Jużnym. Rosjanin zwyciężył 6:4, 3:6, 6:3 i jego kolejnym rywalem będzie Radek Stepanek. Doświadczony Czech pokonał w środę 6:4, 6:4 Cedrika-Marcela Stebe.

W środę na kortach w Halle zaprezentował się również po raz pierwszy Rafael Nadal. Hiszpan przystąpił do meczu gry podwójnej. Wraz z Marcelem Garnollersem pokonali 5:7, 6:2, 10-8 Michala Mertinaka i Viktora Troickiego. W czwartek Nadal rozegra pierwszy mecz singlowy, a jego rywalem będzie Lukas Lacko.

Tomas Berdych (Czechy, 3) – Viktor Troicki (Serbia) 6:3, 6:2
Radek Stepanek (Czechy) – Cedrik-Marcel Stebe (Niemcy) 6:4, 6:4
Michaił Jużnyj (Rosja) – Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 4) 6:4, 3:6, 6:3
Milos Raonic (Kanada, 5) – Ze Zhang (Chiny, Q) 6:1, 6:1

Ćwierćfinał debla:
A.U.H. Qureshi, J.J, Rojer (Pakistan, Holandia, 1) – J. Brunstrom, P. Marx (Szwecja, Niemcy) 7:6(7), 6:7(1), 10-7

Pierwsza runda debla:
M. Granollers, R, Nadal (Hiszpania, 4) – M.Mertinak, V. Troicki (Słowacja, Serbia) 5:7, 6:2, 10-8
T.C. Huey, S. Lipsky (Filipiny, USA) – C. Kas, P. Kohlschreiber (Niemcy) 3:6, 6:3, 10-6
F. Cermak, J. Knowle (Czechy, Austria, 2) – C. Berlocq, A. Seppi (Argentyna, Włochy) 7:6(6), 6:7(5), 10-3