Paryż: Nadal pierwszym finalistą

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne/rolandgarros.com, foto: AFP

Rafaelowi Nadalowi brakuje już tylko jednego zwycięstwa do ustanowienia rekordu w liczbie zwycięstw w Rolandzie Garrosie. Hiszpan w trzech krótkich setach rozprawił się z Davidem Ferrem, zapewniając sobie udział w finale paryskich zmagań.

20. pojedynek pomiędzy dwójką najwyższej sklasyfikowanych hiszpańskich zawodników od początku układał się po myśli faworyta. Nadal, który tylko 4 razy w karierze przegrał z Ferrerem, potrzebował zaledwie kilku minut, aby wejść na najwyższe obroty. Jego trzydziestoletni rywal zmarnował dwie szanse na przełamanie, a następnie zaczął przegrywać gemy hurtowo, dzięki czemu pierwszą partia padła łupem Nadala, który zwyciężył 6:2.

Rozstawiony z „dwójką” Hiszpan jeszcze lepiej zaprezentował się w drugim secie. Popełnił w nim zaledwie 4 niewymuszone błędy i wykorzystał obie okazje na przełamanie rywala. Ferrer starał się wywierać na przeciwnika presję agresywnymi forhendami, lecz zawodnik z Manacor znajdował odpowiedzi na zdecydowaną większość jego zagrań. Z uderzenia nie wybiła Nadala także kilkudziesięciominutowa przerwa spowodowana opadami deszczu. W efekcie po godzinie i 15 minutach gry miał już dwusetową przewagę.

W trzeciej partii obraz gry nie uległ zmianie. Ferrer robił, co w jego mocy, lecz jego próby nie robiły żadnego wrażenia na sześciokrotnym zwycięzcy turnieju na kortach im. Rolanda Garrosa. Nadal wciąż grał na granicy perfekcji, praktycznie nie popełniając niewymuszonych błędów i co rusz zaskakując oponenta potężnymi forhendami. W ostatnim secie Ferrer zdołał ugrać zaledwie jednego gema. Po godzinie i 45 minutach Nadal wywalczył awans do finału.

Nadal po raz siódmy – a trzeci z rzędu – dotarł do finału Rolanda Garrosa. Jeżeli w niedzielę zwycięży, stanie się samodzielnym rekordzistą w liczbie zwycięstw w turnieju – obecnie dzieli rekord z Bjoernem Borgiem. O siódmy triumf w Paryżu powalczy ze zwycięzcą meczu pomiędzy Novakiem Djokoviciem a Rogerem Federerem.