Madryt: Verdasco zatrzymał Nadala!

Fernando Verdasco, po ponad trzygodzinnym tenisowym thrillerze, pokonał Rafaela Nadala 6:3, 3:6, 7:5 i awansował do ćwierćfinału turnieju Mutua Madrid Open. To pierwsza w tym sezonie porażka wicelidera rankingu na korcie ziemnym.

Wydawało się, że nie będzie w bieżącym roku mocnych na Nadala, jeżeli chodzi o rywalizację na kortach ziemnych. Tymczasem w trzeciej rundzie turnieju Mutua Madrid Open mistrz tego turnieju z 2005 i 2010 roku został zatrzymany przez swojego rodaka.

Mecz dwóch leworęcznych Hiszpanów od początku był niezwykle zacięty i widowiskowy. W pierwszym secie Verdasco wykorzystał obie okazje na przełamanie, zaś Nadal tylko jednego z siedmiu break pointów. Wicelider rankingu okazał się jednak skuteczniejszy w drugim secie, wyrównując stan rywalizacji.

W decydującej partii urodzony i mieszkający w Madrycie Verdasco przegrywał 2:5. Nadal dwukrotnie serwował na wygranie meczu, ale nie zdołał postawić kropki nad „i”. W dwunastym gemie „Rafa” obronił jednego meczbola przy wyniku 30-40. Verdasco doprowadził jednak do drugiej piłki meczowej, przy której popisał się potężnym, wygrywającym forhendem. Mecz trwał trzy godziny oraz dziesięć minut.

Był to czternasty pojedynek pomiędzy tymi tenisistami i pierwsze zwycięstwo Fernando Verdasco. Dla Rafaela Nadala to natomiast dopiero drugi mecz przegrany na kortach ziemnych ze swoim rodakiem, przy czterdziestu ośmiu takich zwycięstwach. Jak dotąd jedynym Hiszpanem, który zdołał pokonać na „cegle” Nadala był Juan Carlo Ferrero (cztery lata temu w Rzymie).

Ćwierćfinałowym rywalem Fernando Verdasco będzie Tomas Berdych, który rozbił dziś Gaela Monfilsa 6:1, 6:1.