Monachium: zmienne szczęście Niemców

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Niemieccy fani mieli nadzieję, że w niedzielnym finale turnieju w Monachium zobaczą dwóch rodaków. Tak się jednak nie stanie. W jutrzejszym finale ujrzą starcie Chorwata Marina Cilicia z Niemcem Philippem Kohlschreiberem.

W pierwszym sobotnim półfinale ze znakomitej strony zaprezentował się Cilić. Chorwat potrzebował 75 minut, żeby rozprawić się z Tommym Haasem. Faworyt gospodarzy nawet przez chwilę nie był bliski zwycięstwa, albowiem Cilić rewelacyjnie serwował. 23-letni Chorwat w całym spotkaniu oddał rywalowi 5 punktów przy swoim podaniu. Serwis Niemca przełamał dwukrotnie i to mu wystarczyło, żeby zwyciężyć 6:3, 6:4.

To był mój najlepszy mecz w tym tygodniu – przyznał Cilić, nie kryjąc radości ze zwycięstwa. – Grałem i serwowałem bardzo dobrze. Sądzę, że nie było nawet jednej równowagi w moich gemach serwisowych. Czekałem na swoje szanse podczas returnów. Tommy grał naprawdę dobrze w tym tygodniu i przystąpiłem do meczu, mając tego świadomość. Dzięki temu byłem przygotowany na wszystko – podsumował Chorwat.

Drugi pojedynek przysporzył znacznie większych emocji. Broniący honoru gospodarzy Kohlschreiber mierzył się z Feliciano Lopez. Przez długi czas wydawało się, że Niemcowi uda się zwyciężyć bez straty seta, lecz pod koniec drugiej partii znacznie lepiej prezentował się Hiszpan, który triumfował w tie-breaku. W rozstrzygającym secie Kohlschreiber trzeci raz w meczu przełamał rywala (sam nie stracił swojego podania ani razu) i wywalczył przepustkę do finału.

W meczu decydującym o tytule zmierzą się zawodnicy, którzy do tej pory mierzyli się siedmiokrotnie – 4 razy zwyciężał Kohlschreiber, 3-krotnie górą był Cilić. Bardziej znaczący może być jednak fakt, że jedno ze spotkań rozegrali w Monachium. W 2009 r. w stolicy Bawarii wyraźnie lepszy był Chorwat, który zwyciężył 6:0, 6:4. Na korzyść Niemca przemawia natomiast to, że smak zwycięstwa w Monchium już poznał. Kohlschreiber jest mistrzem turnieju BMW Open z 2007 r.

Półfinały singla:
Marin Cilić (Chorwacja, 3) – Tommy Haas (Niemcy, WC) 6:3, 6:4
Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 4) – Feliciano Lopez (Hiszpania, 2) 6:2, 6:7(4), 6:4