Monte Carlo: Ferrer za burtą!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Rozstawiony z numerem pięć David Ferrer zakończył zmagania w Monte Carlo już na drugiej rundzie. Hiszpan przegrał z Thomazem Belluccim 3:6, 2:6. Pewny awans do najlepszej szesnastki wywalczyli Novak Djoković i Rafael Nadal.

David Ferrer w Monte Carlo wystąpił po raz dziewiąty i tylko raz osiągnął gorszy wynik od tegorocznego. W swoim debiucie, w 2003 roku, przegrał w pierwszej rundzie z Gastonem Gaudio. Rok temu Hiszpan doszedł do finału, przegrywając w nim z Rafaelem Nadalem 4:6, 5:7.

Tym razem druga rakieta Hiszpanii z turniejem żegna się już po swoim pierwszym meczu (w I rundzie miał „wolny los”). Ferrer wygrywał z Belluccim w trzech pierwszych konfrontacjach bez straty seta (wszystkie te mecze miały miejsce w 2010 roku, a dwa z nich na kortach ziemnych), ale dziś to tenisista z Jawy nie był w stanie wygrać żadnej z partii. 45. w rankingu Bellucci wykorzystał w meczu 3 z 9 break pointów, a sam nie dał rywalowi ani jednej okazji na przełamanie. Brazylijczyk po raz czwarty w karierze pokonał tenisistę z czołowej dziesiątki rankingu, przegrywając 12 takich konfrontacji.

– Nie zagrałem najlepiej – przyznał po spotkaniu Ferrer. – Mój przeciwnik był ode mnie lepszy zarówno w pierwszym, jak i drugim secie, w każdym elemencie. Popełniłem wiele błędów, nie byłem wystarczająco szybki. On grał bardzo agresywnie, niezwykle konsekwentnie. Był lepszy.

Z turniejem w Monte Carlo pożegnał się również ubiegłoroczny półfinalista imprezy i tegoroczny pogromca Łukasza Kubota – Jurgen Melzer. Rozstawiony z „piętnastką” Austriak przegrał w sześćdziesiąt osiem minut z Julienem Benneteau 4:6, 3:6. Francuz ma najwyraźniej receptę na leworęcznego Austriaka, gdyż wygrał z nim już po raz piąty, w siódmej konfrontacji.

Udanie turniej Monte-Carlo Rolex Masters rozpoczął Novak Djoković. Lider rankingu obronił wszystkie trzy break pointy przy własnym podaniu i pokonał Andreasa Seppiego 6:1, 6:4. Serb występuje na kortach Monte Carlo Country Club po rocznej przerwie. Dwanaście miesięcy temu zrezygnował ze względu na kontuzję kolana

– Myślę, że serwowałem dobrze, kiedy była potrzeba – stwierdził Serb, który w meczu z Seppim zanotował pięć asów. – Dobry serwis na ziemi jest bardziej motywujący niż na innych nawierzchniach, ponieważ pozwala ci zdobyć kilka łatwych punktów, bez wchodzenia w wymiany.

O awans do ćwierćfinału Novak Djoković zagra z Ołeksandrem Dołgopołowem. Ukrainiec udanie zrewanżował się dziś Bernardowi Tomiciowi za pięciosetową porażkę w trzeciej rundzie Australian Open. Urodzony w Kijowie tenisista wygrał 6:2, 5:7, 6:1.

Walkę o swój ósmy z rzędu triumf w Monako rozpoczął Rafael Nadal. Hiszpan, w godzinę i dwadzieścia sześć minut, pokonał Jarkko Nieminena 6:4, 6:3. Był to siódmy mecz tych tenisistów i siódme zwycięstwo leworęcznego tenisisty z Majorki. Dla Nadala był to też pierwszy mecz od turnieju w Miami, podczas którego zrezygnował z występu w półfinale przeciwko Andy Murrayowi, ze względu na problemy z kolanem. Kolejnym rywalem obrońcy tytułu będzie Michaił Kukuszkin.

Druga runda debla:
M. Llodra, N. Zimonjić (Francja, Serbia, 3) – D. Marrero, F. Verdasco (Hiszpania) 7:6(2), 3:6, 11-9
M. Granollers, M. Lopez (Hiszpania) – R. Lindstedt, H. Tecau (Szwecja, Rumunia, 7) 7:5, 6:3
O. Marach, A. Peya (Austria) – F. Cermak, F. Polasek (Czechy, Słowacja, 8) 7:6(4), 6:3
V. Troicki, S. Wawrinka (Serbia, Szwajcaria) – M. Bhupathi, R. Bopanna (Indie, 6) 6:4, 6:4

Pierwsza runda debla:
J. Cabal, E. Schwank (Kolumbia, Argentyna) – J. Benneteau, J. Tsonga (Francja) 6:7(3), 7:6(3), 10-4
M. Cilić, M. Melo (Chorwacja, Brazylia) – E. Roger-Vasselin, G. Simon (Francja) 7:6(5), 6:4