Indian Wells: Federer pokonał Nadala po przedziwnym meczu

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer został drugim finalistą turnieju w Indian Wells. Szwajcar w nietypowych okolicznościach pokonał Rafaela Nadala 6:3, 6:4.

Na pojedynek, który od lat elektryzuje tenisową publiczności, musieliśmy czekać długo, ponieważ w Indian Wells, zaraz po zakończeniu starcia Novaka Djokivicia z Johnem Isnerem, zaczął padać deszcz. Nadal z Federerem dopiero po ok. 3 godzinach wyczekiwania wyszli na kort, aby zmierzyć się po raz 28. w zawodowym cyklu.

Początek spotkania w wietrznych, wyjątkowo niesprzyjających warunkach należał do Szwajcara. Federer obronił dwa breakpointy w gemie otwarcia, a następnie błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0. Potem do głosu doszedł Nadal, który odrobił straty, jednak już w 8. gemie pojedynku przegrał gema przy swoim podaniu drugi raz w meczu. Rozstawiony z „trójką” Federer zakończył pierwszego seta efektownym drop-shotem, wygrywając 6:3.

W drugiej partii doskonale radzący sobie z wiatrem Federer wyraźnie przejął inicjatywę w meczu. Po kilkunastu minutach gry Szwajcar prowadził już 5:2 i serwował, ale wtedy przebudził się Nadal, który efektownym wygrywającym forhendem odrobił jedno z dwóch przełamań. W 10. gemie Federer miał kolejną okazję, żeby skończyć pojedynek. I był tego bardzo bliski, albowiem prowadził 40:30, lecz wówczas zaczął intensywnie padać deszcz i spotkanie zostało przerwane. Na szczęście tylko na chwilę. Po kilku minutach zawodnicy wrócili na kort i Szwajcar asem serwisowym zakończył pojedynek.

Tegoroczny półfinał Indian Wells był jednym z najdziwniejszych spotkaniach w historii pojedynków Nadala z Federerem. Nie dość, że kibice na rozpoczęcie meczu musieli czekać ok. 3 godzin, a zawodnicy przez cały czas zmagali się z porywistym wiatrem, który co rusz przynosił przełamania (w całym meczu aż 6-krotnie tenisiści przegrywali swoje gemy serwisowe – 4 razy Hiszpan, 2 razy Szwajcar), to jeszcze przy piłce meczowej spotkanie zostało przerwane.

Federer pokonał Nadala po raz 10. w ich 28. pojedynku. Dzięki temu dotarł do finału turnieju, w którym zmierzy się z Isnerem – sensacyjną pogromcą broniącego tytułu Djokovicia.