Dubaj: piąty triumf Federera

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: własne, foto: AFP

Roger Federer bez większych problemów pokonał Andy’ego Murraya w finale turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships, zwyciężając 7:5, 6:4. Dla Szwajcara to już piąty triumf w historii jego występów w Dubaju.

Wskazanie faworyta przed rozpoczęciem pojedynku było niezwykle trudne. Obaj tenisiści spisują się bowiem w tym sezonie doskonale – w 2012 r. zanotowali zaledwie po jednej porażce – a przez dubajski turniej przeszli jak burza. Do tego bilans ich spotkań (8-6 na korzyść Murraya) sugerował, że pojedynek będzie bardzo wyrównany.

Przez większą część pierwszego seta zawodnicy grali na podobnym, wysokim poziomie. Obydwaj doskonale serwowali, dzięki czemu z łatwością utrzymywali swoje podania. Przełom nastąpił w 11. gemie. Wówczas Federer wyraźnie podkręcił tempo, zmuszając Murraya do bronienia się przed utratą serwisu. Szkot walczył zaciekle, ale przy piątym breakpoincie skapitulował. W następnym gemie niezwykle opanowany i coraz skuteczniej grający Szwajcar dopełnił formalności, wygrał swoje podanie i zwyciężył 7:5.

Triumf w pierwszej partii podbudował i tak widoczną pewność siebie Federera. Zwycięzca 16 turniejów wielkoszlemowych utrzymał agresywną grę z głębi kortu, którą prezentował także w pierwszej partii, ale popełniał coraz mniej błędów. Dzięki temu już w trzecim gemie przełamał Murraya i wyszedł na prowadzenie 2:1. Brytyjczyk zdołał jednak wrócić do gry i doprowadził do remisu 3:3. Wtedy wydawało się, że mecz, który powoli zmierzał ku końcowi, ponownie nabierze kolorów, ale w dziewiątym gemie drugiej partii Szwajcar ponownie wygrał gema przy serwisie notorycznie psującego bekhendy Szkota, a chwilę później przypieczętował swój piąty triumf w Dubaju. Pojedynek zakończył dwoma wygrywającymi forhendami.

Szwajcar przerwał serię Novaka Djokovića, który wygrał trzy ostatnie turnieju w Dubaju, ale tegoroczne zmagania zakończył półfinałową porażką z Murrayem. Federer tym razem był bezkonkurencyjny – w pięciu meczach nie przegrał nawet seta.