Dubaj: Murray lepszy od Djokovicia

/ Krzysztof Domaradzki , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Andy Murray niespodziewanie łatwo zwyciężył z Novakiem Djokovićem w półfinale turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships. Szkot pokonał lidera światowego rankingu 6:2, 7:5, rewanżując się za porażkę w ½ finału tegorocznego Australian Open. W finale zmierzy się z Rogerem Federerem, który w dwóch setach rozprawił się z Juanem Martinem Del Potro.

W pierwszym secie pojedynku Murraya z Djokovićem Brytyjczyk grał niemal bezbłędnie, a o jego wysokiej wygranej z faworyzowanym Serbem zadecydował głównie znakomity serwis. Wprawdzie podopieczny Ivana Lendla nie zagrał ani jednego asa, ale wygrał aż 94% punktów po trafionym pierwszym podaniu. Szkot wykorzystał 2 z 3 breakpointów i pewnie wygrał pierwszą partię.

Drugi set miał bardziej wyrównany przebieg, choć ton rywalizacji w dalszym ciągu narzucał Murray. W zaciętej końcówce zdołał po raz czwarty w spotkaniu przełamać lidera rankingu ATP i po 82 minutach zakończył pojedynek.

Tym samym Murray przerwał tegoroczną serię Djokovića, dla którego była to pierwsza porażka w bieżącym sezonie. Szkot, który spisuje się znakomicie od momentu, gdy jego szkoleniowcem został Lendl (8-krotny triumfator turniejów wielkoszlemowych), zdołał pokonać Serba po raz czwarty w karierze.

– Mam nadzieję, że to zwycięstwo dobrze mnie nastroi na cały rok – powiedział po meczu Murray. – Pewność siebie w tenisie i praktycznie każdym indywidualnym sporcie jest bardzo ważna. Dzisiejsze zwycięstwo z pewnością sprawi, że stanę się silniejszy psychicznie – dodał.

W drugim półfinałowym pojedynku Roger Federer pokonał Juana Martina Del Potro 7:6(5), 7:6(6). Spotkanie Szwajcara z Argentyńczykiem było niezwykle zacięte i stało na wysokim poziomie. Obydwaj zawodnicy znakomicie serwowali (w meczu nie było ani jednego przełamania), ale to Federer, były lider światowego rankingu, spisywał się znacznie lepiej w decydujących momentach meczu.

Del Potro był bliski wyrównania stanu gry, albowiem prowadził w tiebreaku drugiego seta już 5-0, a potem 6-2. Szwajcar zdołał jednak odrobić straty, wygrał 6 kolejnych piłek i całe spotkanie. Było to trzecie zwycięstwo Federera z Del Potro w tym roku (wcześniej Szwajcar wygrywał z Argentyńczykiem w ćwierćfinale Australian Open i finale turnieju w Rotterdamie).

Wyniki półfinałów:
Andy Murray (Wielka Brytania, 3) – Novak Djoković (Serbia, 1) 6:2, 7:5
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Juan Martin Del Potro (Argentyna, 8) 7:6(5), 7:6(6)