Rotterdam: przegrany thriller Kubota

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Jeśli o losach meczu decyduje tie break trzeciego seta, to przegrany musi mieć poczucie niewykorzystanej szansy. Niestety taki los spotkał w środę Łukasza Kubota, który przegrał w drugiej rundzie turnieju ATP World Tour 500 w Rotterdamie z Jarkko Nieminenem 3:6, 7:5, 6:7(2).

Kubot już w pierwszej rundzie holenderskiej imprezy sprawił polskim kibicom miłą niespodziankę, wygrywając z 19. w rankingu ATP Aleksandrem Dołgopołowem. Jego kolejnym rywalem był Jarkko Nieminen i leworęczny Fin wyeliminował z turnieju naszego najlepszego singlistę, pomimo że spotkanie było bardzo wyrównane.

W pierwszej partii Kubot dopuścił się istnego falstartu bowiem dał się przełamać już na samym początku. Wprawdzie odpowiedział natychmiastowym rebreakiem, ale po chwili nasz zawodnik ponownie stracił serwis, czego nie zdołał już odrobić do końca seta.

Drugi set był już na szczęście bardziej zacięty. Kubot znów jako pierwszy stracił serwis, ale wyrównał w szóstym gemie. Kolejne przełamanie padło w dwunastym gemie i dało Polakowi zwycięstwo w całym secie. Decydująca odsłona była chyba najbardziej wyrównane. Obaj tenisiści jak oka w głowie strzegli swojego podania. Nie doszło do ani jednego przełamania, jedyne okazje break pointowe miał Kubot – dwie w czwartym gemie. Przy 3:3 Polak przegrywał przy swoim serwisie 0:30,a w kolejnym gemie w podobnej opresji znalazł się, ale w obu przypadkach podający zdołali zażegnać zagrożenie. O losach mecz zadecydować musiał więc tie break. Pierwszy punkt w decydującej rozgrywce zdobył wprawdzie Kubot, ale kolejne pięć padło łupem Nieminena. 30-letni Fin nie zmarnował tak dużej przewagi i po zmianie stron przypieczętował zwycięstwo7-2.

Kubot w Rotterdamie zdobył 45 punktów do rankingu ATP. Niestety nie wykorzystał sporej szansy na awans do ćwierćfinału, w którym jego rywalem mógłby być sam Roger Federer. Polaka czeka jeszcze start w turnieju gry podwójnej. Wraz z Tomasem Berdychem zagrają w pierwszej rundzie z parą numer dwa, Michalem Llodrą i Nenadem Zimonjiciem.

Jarkko Nieminen (Finlandia) – Łukasz Kubot (Polska) 6:3, 5:7, 7:6(2)