Australian Open: Nadal ogrywa Federera i zagra w finale

Rafael Nadal po raz osiemnasty pokonał Rogera Federera, w ich dwudziestym siódmym pojedynku i awansował do finału Australian Open. Hiszpan, po niezwykle emocjonującym pojedynku, wygrał 6:7(5), 6:2, 7:6(5), 6:4.

To było spotkanie kontrastów. Z jednej strony bajeczne zagrania z obu stron, a z drugiej spora liczba błędów. Zdecydowanie równiejszą dyspozycję przez cały mecz zaprezentował Nadal. Federer, który w drodze do półfinału nie stracił seta, odnotował dziś aż 63 niewymuszone błędy.

Szwajcar znakomicie rozpoczął rywalizację, wygrywając trzy pierwsze gemy. Nadal mocnym otwarciem rywala specjalnie się nie zraził i w siódmym gemie odrobił stratę breaka. O losach partii zadecydował tie break w którym skuteczniejszy o jednego mini-breaka okazał się tenisista z Bazylei (7-5).

Już w pierwszym gemie drugiego seta Federer zdołał zdobyć przełamanie, ale natychmiast Nadal wyrównał, a od stanu 2:2 wygrał cztery kolejne gemy z rzędy. Należy odnotować, iż przy prowadzeniu 5:2 Hiszpana mecz został przerwany na kilkanaście minut, ze względu na efektowny pokaz sztucznych ogni w Melbourne (Australijczycy obchodzili w czwartek święto narodowe).

Przerwa nie wpłynęła najlepiej na Federera, który nie tylko zakończył przegranym podaniem drugiego seta, ale również przegrał siedem pierwszych piłek trzeciej partii. Szwajcar zdołał jednak wyjść z opresji przy własnym podaniu i 0-40 (popełnił m.in. dwa podwójne błędy!). W siódmym gemie to Federer wywalczyła przełamanie, by następnie natychmiast tą przewagę roztrwonić. Ponownie doszło więc do rozgrywki tie breakowej. W tej Nadal prowadził 6-1, by wygrać dopiero 7-5!

Czwarty set był najlepszym fragmentem półfinałowej rywalizacji. Praktycznie w każdym gemie trwała zacięta rywalizacja, a obaj tenisiści mieli swoje szanse na breaka. Do przełamania doszło jednak dopiero w dziewiątym gemie, wygranym przez Nadala. Dziesiąty gem był już ogromną grą nerwów. Federer obronił meczbole, ale następnie nie wykorzystał dwóch break pointów, chociaż przy jednym wydawało się, że już ma go „w garści”. Tenisista z Majorki zdołał doprowadzić do drugiej okazji na skończenie meczu, którą tym razem wykorzystał. Spotkanie skończyło się po trzech godzinach oraz czterdziestu dwóch minutach.

To zawsze przyjemność przebywać na tym korcie – zwrócił się do publiczności zaraz po meczu Nadal. – To honor grać przeciwko Rogerowi. To był fantastyczny mecz.

W piątek zostanie wyłoniony drugi finalista tegorocznego Australian Open. Będzie nim Novak Djoković lub Andy Murray.

Półfinał singla:
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Roger Federer (Szwajcaria, 3) 6:7(5), 6:2, 7:6(5), 6:4