Australian Open: tenisowy klasyk w półfinale!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Roger Federer i Rafael Nadal zagrają w półfinale Australian Open. Szwajcar pokonał dziś Juana Martina Del Potro 6:4, 6:3, 6:2, zaś leworęczny Hiszpan wygrał z Tomasem Berdychem 6:7(5), 7:6(6), 6:4, 6:3.

30-letni Federer rozgrywał dziś swój tysięczny mecz w zawodach ATP, wystąpił w trzydziestym pierwszym z rzędu ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego i po raz trzydziesty w swojej karierze zapewnił awans do wielkoszlemowego półfinału!

Zgadzam się, jest to krok milowy – z uśmiechem odnosił się Federer do tych osiągnięć. – To wiele rozegranych spotkań, wiele gry w tenisa. Pomimo tego ile już przez ten czas grałem wciąż jestem w znakomitej formie fizycznej.

Dzisiejszy mecz Szwajcara z Juanem Martinem Del Potro miał jednostronny przebieg i udowodnił, że Argentyńczyk musi jeszcze trochę popracować, by osiągnąć swoją optymalną formę sprzed kontuzji prawego nadgarstka.

Federer dominował nad Del Potro we wszystkich elementach, miał mniej niewymuszonych błędów (22 do 27) i większą ilość uderzeń wygrywających (38 do 20). Były lider rankingu wygrał dziś aż 39 z 44 piłek po pierwszym podaniu i tylko raz nie utrzymał swojego serwisu. Mecz skończył się po godzinie oraz pięćdziesięciu dziewięciu minutach.

Dobrze się poruszałem, dobrze serwowałem i czysto uderzałem piłki – ocenił swój występ Federer, który w tegorocznym Australian Open nie stracił jeszcze seta. – Dzisiaj było bardzo gorąco. Nie straciłem zbyt wiele sił w jego gemach serwisowych. Dobrze returnowałem i myślę, że to było kluczowe.

Rafael Nadal musiał nad zwycięstwem napracować się zdecydowanie więcej od Szwajcara, aczkolwiek dwa pierwsze sety pojedynku Hiszpana z Berdychem zapowiadały jeszcze dłuższy „maraton”.

W dwunastym gemie inauguracyjnego seta Nadal obronił przy własnym podaniu cztery setbole (w tym trzy z rzędu od stanu 0:40), ale w tie breaku lepszy okazał się Czech. Druga partia korzystaniej rozpoczęła się do wicelidera rankingu, który prowadził już 5:2, ale nie zdołał zakończyć seta przy własnym podaniu i ponownie doszło do tie breaka. Tym razem Nadal obronił jednego setbola i zdołał rozstrzygnąć tą rozgrywkę na swoją korzyść (8-6). Dwa pierwsze sety trwały łącznie dwie godziny oraz dwadzieścia sześć minut.

Dwa kolejne sety również były zacięte, z wieloma długimi gemami. W kluczowych momentach lepiej zachowywał się jednak Nadal, który przy kilku akcjach maksymalnie rozgrzał publiczność. Tenisista z Majorki wygrał cały mecz, w cztery godziny i szesnaście minut, 6:7(5), 7:6(6), 6:4, 6:3. Warto odnotować, iż obaj zawodnicy mieli w tym pojedynku po trzynaście okazji na przełamanie, ale Czech wykorzystał tylko dwie z nich, zaś Nadal pięć.

Ćwierćfinały singla:
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Juan Martin Del Potro (Argentyna, 11) 6:4, 6:3, 6:2
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Tomas Berdych (Czechy, 7) 6:7(5), 7:6(6), 6:4, 6:3