Paryż: ósemka wspaniałych kompletna

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Wiemy wszystko. Czwartkowe pojedynki w turnieju BNP Paribas Masters wyłoniły ostatnią trójkę finalistów turnieju mistrzyń w londyńskiej O2 Arenie. Do grona najlepszych dołączyli: Tomas Berdych, Jo-Wilfried Tsonga i Mardy Fish.

W paryskiej hali Bercy faworyci nie zawodzą. Novak Djoković miał dziś problemy z rodakiem Viktorem Troickim, ale po raz dziesiąty w jedenastym starciu udało mu się zwyciężyć. Lider światowego rankingu obronił aż 11 z 14 break pointów i po przegraniu pierwszego seta 4:6 triumfował w dwóch następnych do trzech i jednego.

Jutro wyjątkowej chwili może doświadczyć Roger Federer. Pokonując dziś Richarda Gasqueta 6:2, 6:4, Szwajcar odniósł 799. zwycięstwo w karierze. Jeśli w piątek wygra z Juanem Monaco (co chyba specjalnie trudne być nie powinno) będzie zaledwie siódmym tenisistą, któremu uda się osiągnąć piękną liczbę 800 wygranych meczów w zawodowej karierze.

Dobrą formę potwierdził także Andy Murray, który oddał zaledwie cztery gemy swojemu imiennikowi zza Atlantyku – Roddickowi. Szkot świetnie serwował, notując skuteczność pierwszego podania na poziomie 83%. Ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem. Statystyki Amerykanina były zadziwiającą słabe. Znany z potężnego serwisu tenisista wygrał po pierwszym podaniu tylko 56% punktów, a po drugim zaledwie 38%! Przegrał 2:6, 2:6.

Z turnieju odpadł Janko Tipsarević, a tym samym stracił swoje szanse na awans do turnieju Masters. Serb musiałby wygrać całe zawody, aby móc zagrać w O2 Arenie. Zatrzymał go dziś Tomas Berdych, który z kolei zapewnił sobie, że do Londynu pojedzie. Porażka Tipsarevicia sprawiła, że w najlepszej ósemce będzie także Jo-Wilfried Tsonga. Francuz, tak czy siak, swój mecz wygrał, pokonując Andreasa Seppiego 6:3, 6:4.

Mardy Fish miał dwie piłki meczowe w pojedynku z Juanem Monaco, ale z kortu zszedł pokonany. Pierwszego seta Amerykanin wygrał błyskawicznie, oddając rywalowi tylko gema. Drugi był już zacięty i kończył się tie breakiem, w którym właśnie Fish miał dwie okazje na przypieczętowanie wygranej. Nie zrobił tego, a na początku trzeciego seta skreczował z powodu kontuzji, dzięki czemu w ćwierćfinale paryskiej imprezy zagra Monaco.