Bazylea: najważniejsze zwycięstwo Nishikoriego!

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Do ogromnej niespodzianki doszło w półfinale turnieju ATP w Bazylei. Kei Nishikori odniósł najcenniejsze zwycięstwo w życiu, pokonując dzisiaj Novaka Djokovicia 2:6, 7:6(4), 6:0. W finale zagra z Rogerem Federerem, który nie stracił seta w potyczce z rodakiem Stanislasem Wawrinką.

Długo nic nie wskazywało na to, że Novak Djoković może mieć jakiekolwiek problemy z pokonaniem młodego Keiego Nishikoriego. W pierwszej partii szybko objął prowadzenie 5:1, a chwilę później dokończył dzieła, triumfując 6:2. Jednak w drugim secie to Japończyk zdobył przewagę, przełamując rywala w piątym gemie. I choć Djoković odrobił straty i doprowadził do tie breaka, w decydującym starciu to Nishikori wykazał się większą odpornością na stres, dzięki czemu triumfował 7-4. W trzecim secie wszystko działo się pod dyktando młodego Azjaty, który nie oddał Serbowi nawet gema! Tym samym Nishikori został pierwszym w historii Japończykiem, który pokonał lidera światowego rankingu!

Roger Federer odniósł dziesiąte zwycięstwo nad Stanislasem Wawrinką w ich jedenastym pojedynku. Wyżej notowany Szwajcar tylko raz stracił własne podanie – stało się to w pierwszym secie. Wawrinka również został przełamany i o wszystkim decydował tie break. Federer nie pozwolił sobie na dekoncentrację i w kluczowym momencie zdobył przewagę, triumfując 7-5. Druga partia była już łatwiejsza. Czwarty tenisista świata wygrał 80% punktów po pierwszym podaniu, wykorzystał słabszą postawę rywala i zwyciężył 6:2.