Bazylea: zwycięski powrót Federera

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Po ponad miesięcznej przerwie Roger Federer powrócił do rozgrywek ATP. Pokonując Potito Starace 7:6(3), 6:4 Szwajcar rozpoczął walkę o obronę tytułu w rodzinnej Bazylei. Ubył mu już jeden z groźnych rywali – Viktor Troicki. Finalista Kremlin Cup przegrał z Marcosem Baghdatisem.

W pięciu ostatnich latach Roger Federer za każdym razem docierał do finału zawodów w Bazylei. Poległ tylko raz – w 2009 roku lepszy okazał się Novak Djoković. W tym roku zadanie Szwajcara może być jeszcze trudniejsze, bowiem w imprezie oprócz Serba gra także Andy Murray, który znajduje się ostatnio w bardzo dobrej formie i który wyprzedził Federera w rankingu ATP.

Początek – jak się można było spodziewać – nie był dla Szwajcara trudny. Faworyt gospodarzy dysponował fantastycznym pierwszym podaniu, po którym zdobył 88% punktów. Tylko raz musiał się bronić przed przełamaniem, ale wyszedł z opresji bez szwanku. Potito Starace starał się nawiązać wyrównaną walkę i nieźle mu to wychodziło. W kluczowych momentach górą był jednak Szwajcar, który pierwszego seta wygrał w tie breaku, a w drugim okazał się lepszy o jedno przełamanie.

Już w pierwszej rundzie z turniejem pożegnał się Viktor Troicki. Serb tydzień temu dotarł do finału zawodów w Moskwie, gdzie musiał uznać wyższość swojego rodaka Janko Tipsarevicia. Dzisiaj nie sprostał Marcosowi Baghdatisowi. Pojedynek był bardzo zacięty i trwał prawie trzy godziny. Mecz lepiej rozpoczął się dla Serba, który wygrał pierwszego seta 6:4. W drugim przegrał po zaciętym tie breaku do ośmiu, a w decydującym starciu wyraźnie górą był już Baghdatis, który triumfował 6:2.