St. Petersburg: bałkański finał

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Janko Tipsarević w drugim tygodniu z rzędu awansował do finału turnieju ATP. 27-letni Serb pokonał 6:2, 6:1 Alexa Bogomolova w półfinale imprezy w Sankt Petersburgu i stanie przed szansą ustrzelenia rosyjskiego dubletu (przed tygodniem triumfował w Moskwie). Jego finałowym rywalem będzie Chorwat Marin Cilić, który wygrał 6:3, 6:4 z Michaiłem Jużnym.

W półfinałowym spotkaniu z Alexem Bogomolovem Tipsarević był szalenie skuteczny przy returnie. Wygrał aż 55 procent akcji przy podaniu rozstawionego z „siódemką” Amerykanina, a po jego drugim serwisie stracił zaledwie jeden punkt! W konsekwencji 27-latek z Belgradu uzyskał aż 5 breaków, a sam stracił swoje podanie tylko raz. Po 1 godzinie i 17 minutach gry Tipsarević triumfował 6:2, 6:1.

Dla Tipsarevicia to trzeci finał w sezonie. Dwa poprzednie zakończyły się jego zwycięstwami – w Kuala Lumpur sięgnął po pierwszy tytuł w karierze, a przed tygodniem pokonał w Moskwie swojego rodaka Viktora Troickiego. Dzięki tym sukcesom i dobrej postawie w Sankt Petersburgu Tipsarević wciąż zachowuje szanse na awans do kończącego sezon turnieju mistrzów (obecnie zajmuje 13. miejsce w rankingu ATP).

Finałowym rywalem Tipsarevicia będzie Marin Cilić. 23-letni Chorwat dopiero po raz drugi w siedmiu spotkaniach pokonał Michała Jużnego. Pierwszą partię Cilić wygrał 6:3, a w drugij przegrywał już 0:3. Od tego momentu zdołał jednak dwukrotnie przełamać reprezentanta gospodarzy, dzięki czemu triumfował 6:4. Do finału awansował po 1 godzinie i 23 minutach gry.

Ciliciowi nie udało się jeszcze w tym sezonie zdobyć tytuł w zawodowym cyklu, choć trzykrotnie od osiągnięcia tego celu dzieliło go naprawdę niewiele. Notowany na 22. pozycji w rankingu ATP Chorwat przegrał finały w Marsylii, Umagu i Pekinie. We wszystkich przypadkach rozgrywał trzysetowe spotkania.

Tipsarević i Cilić grali ze sobą sześciokrotnie. Aż pięć razy obronną ręką z tych konfrontacji wychodził Chorwat. Jednak ich ostatnie spotkanie, jedyne w tym sezonie, wygrał Tipsarević. W dwóch setach triumfował na twardym korcie w Miami.