Amerykanie z Rosjanami w finale

/ Michał Jaśniewicz , źródło: daviscup.com, foto: daviscup.com

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych po trzech latach przerwy znów zagrają w finale rozgrywek Pucharu Davisa. W meczu o awans do tej decydującej fazy imprezy pokonali Szwecję.

Po dwóch dniach zmagań Amerykanie prowadzili w Goeteborgu 2:1. Na początku trzeciego dnia miało dojść natomiast do meczu dwóch tenisistów, którzy wygrali swoje pierwsze pojedynki, to jest Andy Roddicka, który pokonał Joachima Johanssona oraz Thomasa Johanssona, który sprawił sporą niespodziankę wygrywając z Jamesem Blakem. Niestety Szwed miał problemy żołądkowe i kapitan „Trzech Koron”, Mats Wilander, musiał zamiast niego asygnować do gry Jonasa Bjorkmana.

„A-Rod” nie miał większych problemów ze zwycięstwem, podobnie jak w pierwszym spotkaniu, nie stracił ani razu własnego podania odnotowując szesnaście asów. Sam natomiast w pierwszym secie dwukrotnie przełamał serwis Bjorkmana, drugą partię wygrał w tie-breaku, a w trzeciej przełamał rywala w piątym gemie. Cały mecz trwał dwie godziny oraz dwie minuty.

„Jeśli zapytalibyście mnie przed meczem, czy pokonam Jonasa w trzech setach, zakwestionowałbym wasze zdrowie psychiczne,” stwierdził po meczu Roddick.

Ostatni mecz nie miał już znaczenia dla losów rywalizacji. Pomimo tego kapitan Amerykanów, Patrick McEnroe, zdecydował się wystawić swojego drugiego singlistę Jamesa Blakea. Przeciwnie uczynił Wilander, który zamiast Joachima Johanssona wystawił czołowego deblistę świata, Simona Aspelina. W takich okolicznościach wynik nie był trudny do przewidzenia, Blake pewnie zwyciężył, oddając rywalowi cztery gemy.

W finale USA zagra z obrońcami tytułu, tenisistami rosyjskimi. Mecz ten rozegrany zostanie w Stanach Zjednoczonych i będzie to pierwszy finał na tej ziemi od 1992 roku. Wówczas Amerykanie, mający w składzie Petea Sampras, Andre Agassiego, Jima Couriera oraz Johna McEnroe, pokonali 3:1 Szwajcarię.

Tegoroczny finał rozegrany zostanie w dniach 30 listopada – 2 grudnia.