Tokio: Nadal i Murray w finale

/ Michał Jaszczuk , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Obrońca tytułu Rafael Nadal pokonał Mardy’ego Fisha 7:5, 6:1 w półfinale Rakuten Japan Open Tennis Championships. W finale zmierzy się z Andy Murray’em, który 6:2, 6:3 wygrał z Davidem Ferrerem.

Dla mnie to fantastyczne wygrać z Mardym i być w finale. Myślę, że graliśmy dobrze, zwłaszcza w drugim secie. Grałem lepiej niż wczoraj w pierwszej partii, ale czasami mój return był krótszy niż bym chciał – powiedział Nadal. Hiszpan wygrał 65. mecz w sezonie, czym poprawił rekord 64 zwycięstw Novaka Djokovicia. 25-letni Nadal awansował do swojego 10 finału w tym sezonie. Rafael swój pierwszy Rakuten Japan Open w Tokio wygrał w zeszłym roku, kiedy w decydującej potyczce pokonał Gael Monfilsa.

W finale Nadal zmierzy się z Andy Murray’em, który kontynuuje swoją dobrą passę, wygrywając z Davidem Ferrerem 6:2, 6:3. Nadal pokonał Murraya we wszystkich czterech spotkaniach w tym roku, ostatnio w półfinałach Roland Garros, Wimbledonu i US Open.

Myślę, że będzie to bardzo trudny mecz. Andy jest w bardzo dobrej formie, o czym świadczy wygrany turniej w Bangkoku w zeszłym tygodniu i dojście do tego finał. Będę musiał zagrać mój najlepszy tenis, żeby mieć jakąkolwiek szansę. Dużym wyzwaniem jest grać przeciwko niemu – powiedział Nadal.

Numer 2 rankingu ATP w pierwszym secie półfinału musiał się trochę napracować aby pokonać Amerykanina 7:5. Druga partia to zdecydowana przewaga Hiszpana, który od stanu 4:0 nie dał żadnych szans rywalowi i ostatecznie wygrał 6:1. Nadal zakończył mecz po 1 godzinie i 35 minutach efektownym forhendem. Dzięki zwycięstwu pomścił porażkę, którą poniósł z Fishem w ćwierćfinale w Cincinnati.

Amerykanin, który cieszy się z najlepszego sezonu w karierze, jest obecnie na szóstym miejscu w ATP South African Airways i znajduje się w uprzywilejowanej pozycji przed ostateczną rozgrywką o udział w turnieju Barclays ATP World Tour na koniec sezonu. – Myślę, że Rafa zagrał bardzo dobry mecz. Pierwszy set stał na wysokim poziomie i byłem bliski sukcesu, ale on podniósł jeszcze wyżej wymagania i w drugim secie nie miałem już żadnych szans. Moim celem jest, aby na koniec roku być w turnieju Barclays ATP World Tour. Mam nadzieję na zdobycie jeszcze kilku punktów w kolejnych turniejach w jakich będę brał udział – powiedział Fish.

Murray potrzebował tylko 81 minut aby pokonać innego rywala Fisha do bycia w ósemce sezonu, Hiszpana Davida Ferrera. – Grałem wielki mecz od początku do końca. Zawsze bardzo trudno się gra z Ferrerem, ale grałem inteligentnie i pewnie uderzałem piłki bardzo głęboko w kort, więc z przebiegu meczu jestem bardzo zadowolony. W oczekiwaniu na finał z Nadalem, Murray powiedział: – Myślę, że Nadal gra dobry tenis od kilku meczów. Z nim zawsze gra się bardzo trudno. Wygrał tu w zeszłym roku, więc lubi warunki jakie tutaj panują.

Murray w tym sezonie wygrał dwa turnieje. W Cincinnati (pokonał Djokovicia) oraz w ubiegłym tygodniu PTT Thailand Open w Bangkoku (pokonał Younga).

29-letni Ferrer jest następny w kolejce do zakwalifikowania się do finałowego turnieju sezonu w O2 Arena w Londynie. Obecnie zajmuje piąte miejsce w rankingu ATP South African Airways. Kolejnych punktów Hiszpan będzie szukał w turnieju Shanghai Rolex Masters, gdzie jest rozstawiony z numerem 3. – Wygrana w wielu meczach z rzędu oczywiście daje dużo pewności siebie. Jestem zadowolony z całego turnieju. Wygrałem trzy mecze i to jest dla mnie teraz najważniejsze – powiedział Ferrer.