Czesi trzymają rękę na pulsie

/ Anna Wilma , źródło: daviscup.com, foto: daviscup.com

Czescy debliści Tomas Berdych i Radek Stepanek wykorzystali okazję, by pokonać najlepszego tenisistę świata, Rogera Federera. Miało to miejsce podczas barażów Grupy Światowej Pucharu Davisa 2007 w meczu deblowym, rozgrywanym tradycyjnie drugiego dnia konfrontacji. Federer grał w parze ze swoim rodakiem Yvesem Allegro.

Teoretycznie przewagę miał zespół szwajcarski, dysponujący tenisistą numer jeden na świecie. Praktycznie jednak to drużyna czeska była bardziej wyrównana. Poza tym Federer nie odnosi ostatnio wybitnych rezultatów w grze podwójnej. Pierwszego seta Szwajcarzy wygrali pewnie do trzech. W kolejnej odsłonie wykazali się niesamowitą koncentracją i w samej końcówce przełamali rywali, by wygrać seta 7:5. Wiele szczęścia mieli Berdych i Stepanek w trzecim secie. Udało im się doprowadzić do tie-breaka. Wygrali do siedmiu. To zupełnie odwróciło losy spotkania. W zawodnikach szwajcarskich pojawiło się uczucie rozczarowania. A Czesi potrzebowali jeszcze dwudziestu gemów, by wygrać 6:4, 6:4 i wyjść na prowadzenie 2:1 w ogólnej konfrontacji.

Decydujące rozstrzygnięcia nastąpią w Pradze jutro. Gospodarzom wystarczy jedno zwycięstwo do awansu; Szwajcarzy natomiast muszą wygrać obydwa jutrzejsze spotkania. W niedzielę Roger Federer zmierzy się z Tomasem Berdychem, a Stanislas Wawrinka z Radkiem Stepankiem.

Szwajcarzy postanowili wygrać konfrontację w Czechach za pomocą dwóch swoich najlepszych zawodników, ale jutro z pewnością kibiców w tym kraju czekają niemałe emocje. O ile mogą być spokojni o postawę Rogera, o tyle szanse Stanislasa w konfrontacji z Radkiem wyglądają bardzo blado.

Czechy 2:1 Szwajcaria
Tomas Berdych, Radek Stepanek (Czechy) – Yves Allegro, Roger Federer (Szwajcaria) 3:6, 5:7, 7:6, 6:4, 6:4