US Open: Federer i Djoković zmierzą się w półfinale

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/usopen.org/własne, foto: AFP

Roger Federer w imponującym stylu pokonał Jo-Wilfrieda Tsongę i w półfinale US Open zmierzy się z Novakiem Djokoviciem, który w pojedynku z Janko Tipsareviciem stracił pierwszego seta w turnieju.

Federer przegrał z Tsongą w tegorocznym ćwierćfinale Wimbledonu, chociaż prowadził wówczas 2-0 w setach. Tym razem Szwajcar nie pozwolił sobie nawet na moment dekoncentracji i zwyciężył 6:4, 6:3, 6:3. Były lider rankingu stracił wprawdzie w meczu dwukrotnie swoje podanie, ale we wszystkich setach to on zdobywał jako pierwszy przewagę breaka i ani razu nie musiał odrabiać straty przełamania.

Mecz trwał tylko godzinę i pięćdziesiąt trzy minuty, a Tsonga popełnił w nim dwa razy tyle błędów co uderzeń kończących (17 do 34).

Zagrałem wspaniale – przyznał Federer. – Jestem bardzo zadowolony ze sposobu w jaki grałem i w jaki się poruszałem. Dobrze czułem się na korcie. Bycie tu w Nowym Jorku i mieć wsparcie publiczności to niesamowite uczucie. Przyjeżdżam tu od wielu lat, a ciężka praca opłaca mi się.

Po raz pierwszych w historii w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego spotkało się dwóch Serbów. Pojedynek pomiędzy Novakiem Djokoviciem a Janko Tipsareviciem przez pierwsze dwa sety dostarczył wspaniałego widowiska oraz emocji. Zaskakująca była szczególnie pierwsza partia, w której aż sześć gemów kończył się przełamaniami. Tipsarević serwował przy stanie 6:5, ale nie zdołał doprowadzić chociażby do setbola, przegrywając w tie breaku 2-7.

W drugim secie Tipsarević szybko zdobył przełamanie i prowadził 3:1. Lider rankingu ponownie zdołał odrobić stratę i doszło do drugiego tie breaka. Tym razem zapisał go na swoje konto niżej notowany z Serbów. Niestety był to koniec wielkich emocji. Djoković wygrał dziewięć kolejnych gemów, po czym Tipsarević zrezygnował z dalszej rywalizacji. Powodem byłą kontuzja nogi.

– Gratulacje dla Janko za fantastyczny turniej i wspaniałą rywalizację dzisiaj powiedział w wywiadzie na korcie, zaraz po meczu, Djoković. – To jest mój bardzo dobry przyjaciel i nie jest łatwo grać przeciwko niemu. Zdecydowanie gra on teraz swój najlepszy tenis w życiu, życzę mu wielu sukcesów i mam nadzieję, że szybko wróci do zdrowia.

W trzecim secie, kiedy go przełamałem, zauważyłem, że stracił szybkość jego pierwszy serwis – dodał tegoroczny mistrz Australian Open i Wimbledonu. – Nie był w stanie również tak dobrze się poruszać. To bardzo nieszczęśliwe zdarzenie w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego.

W półfinale US Open dojdzie do dwudziestej czwartej konfrontacji Rogera Federera z Novakiem Djokoviciem. Szwajcar ma dotąd czternaście zwycięstwa nad Serbem, przy dziewięciu porażkach. W tym roku tenisiści ci spotkali się czterokrotnie. Trzy pierwsze konfrontacje wygrał Djoković (m.in. w półfinale Australian Open), ale ostatni Federer – w półfinale Roland Garros.

Wyniki ćwierćfinałów:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Janko Tipsarević (Serbia, 20) 7:6(2), 6:7(3), 6:0, 3:0 i krecz
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) 6:4, 6:3, 6:3