US Open: kontuzja Berdycha

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: usopen.org, foto: AFP

Dwa pojedynki trzeciej rundy męskiego turnieju US Open nie zostały dokończone. Kontuzji doznali Marcel Granollers i Tomas Berdych. Rozstawiony z dziewiątką Czech skreczował przy stanie 4:6, 0:5 w spotkaniu z Janko Tipsareviciem z powodu problemów z ramieniem. Na pierwsze trudności napotkał Roger Federer, który stracił seta w meczu z Marinem Ciliciem.

Nikołaj Dawydienko nie dostał zbyt wielu szans w spotkaniu z liderem rankingu Novakiem Djokoviciem. Wydaje się, że 30-letni Rosjanin swoje najlepsze czasy ma już za sobą. W starciu z Serbem zaprezentował się słabo, popełniając dużo niewymuszonych błędów. Djoković zagrał dobrze, kontrolował sytuację i tylko raz pozwolił sobie na stratę podania. Po nieco ponad dwóch godzinach zwyciężył 6:3, 6:4, 6:2.

Trudniejszą przeprawę miał Roger Federer. Jednak Szwajcar w kluczowych momentach meczu potrafił zagrać najlepiej i to pozwoliło mu odnieść zwycięstwo. W czterosetowym pojedynku popełnił niewiele, bo 24 niewymuszone błędy, podczas gdy Marin Cilić zrobił ich o 20 więcej. Federer pięciokrotnie przełamał Chorwata, a sam stracił serwis tylko dwa razy. Kosztowało go to utratę seta, ale ostatecznie Szwajcar wygrał 6:3, 4:6, 6:4, 6:2. – Marin prezentuje agresywny tenis z głębi kortu. Jest wysoki, jest młody, jest silny. Bardzo się cieszę, że udało mi się przeczołgać przez ten mecz – powiedział po spotkaniu Federer.

Do kolejnej rundy awansowali także Jo-Wilfried Tsonga i Mardy Fish. O ćwierćfinał ta dwójka zagra ze sobą, co zwiastuje bardzo ciekawy pojedynek. Z kolei zwycięzca wpadnie potem najprawdopodobniej na Federera. Obaj tenisiści pokonali swoich rywali bez straty seta. Francuz wygrał z Fernando Veradasco 6:3, 7:5, 6:4, a Amerykanin uporał się z Kevinem Andersonem, triumfując 6:4, 7:6(4), 7:6(3). Dla Fisha był to bardzo ciężki mecz. O ile pierwszy set trwał 46 minut, o tyle drugi i trzeci kolejno 79 oraz 71 minut! W całym meczu doszło tylko do pięciu przełamań, a Amerykanin wykorzystywał swoje doświadczenie w końcówkach, kiedy potrafił w kluczowych momentach przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Największą niespodzianką sobotnich pojedynków była porażka Tomasa Berdycha. Reprezentant Czech przegrał jednak nie tylko z rywalem, ale także z kontuzją. Dwa tygodnie temu w Montrealu Janko Tipsarević i Tomas Berdych również się spotkali. Wówczas także lepszy okazał się Serb, ale rywal nie cierpiał na żaden uraz. Tym razem przy prowadzeniu Tipsarevicia 6:4, 5:0 Berdych zrezygnował z dalszej gry. Powodem była kontuzja ramienia.

Wyniki trzeciej rundy:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Nikołaj Dawydienko (Rosja) 6:3, 6:4, 6:2
Janko Tipsarević (Serbia, 20) – Tomas Berdych (Czechy, 9) 6:4, 5:0 i krecz
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Marin Cilić (Chorwacja, 27) 6:3, 4:6, 6:4, 6:2
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) – Fernando Verdasco (Hiszpania, 19) 6:3, 7:5, 6:4
Mardy Fish (USA, 8) – Kevin Anderson (RPA) 6:4, 7:6(4), 7:6(3)