US Open: nieudane urodziny Monfilsa – spektakularne zwycięstwo Ferrero!

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/usopen.org/własne, foto: AFP

Juan Carlos Ferrero, po blisko pięciogodzinnym maratonie, pokonała Gaela Monfilsa 7:6(5), 5:7, 6:7(5), 6:4, 6:4 i awansował do trzeciej rundy US Open. W błyskawiczny sposób swój mecz wygrał Novak Djoković, którego kolejnym rywalem będzie Nikołaj Dawydienko. Z dobrej strony pokazali się w czwartek również inni faworyci: Roger Federer, Mardy Fish oraz Jo-Wilfried Tsonga.

Gael Monfils obchodził w czwartek swoje 25. urodziny, ale z pewnością nie tak sobie jej wyobrażał. Francuz pomimo porażki potrafił jednak po meczu docenić znakomitą postawę Hiszpana, oklaskując go zaraz po ostatniej piłce. Byłego lidera gorąco oklaskiwała również publiczność, która szczelnie wypełniła Louis Armstrong Stadium.

31-letni Ferrero, dla którego US Open jest dopiero pierwszym w tym roku występem wielkoszlemowym, z pewnością zasłużył sobie na takie uznanie. Hiszpan zagrał bardzo mądrze i przede wszystkim nadzwyczaj dobrze wytrzymał spotkanie fizycznie. W decydującej partii Ferrero popełnił tylko cztery niewymuszone błędy, a do zwycięstwa wystarczyło mu jedno przełamanie.

Dla mnie jest to fantastyczne zwycięstwo – mówił szczęśliwy Ferrero, który zagra teraz ze swoim rodakiem Marcelem Granollersem. – Przez prawie cały rok grałem z kontuzją, a teraz daje mi to wiele pewności siebie na dalszą część turnieju.

Znakomicie w Nowym Jorku spisuje się też inny weteran kortów – Tommy Haas. 31-letni Niemiec występuje w US Open po dwuletniej przerwie. W czwartek pokonał Alejandro Fallę, a w trzeciej rundzie zmierzy się z Juanem Monaco.

Równo półtorej godziny potrzebował Novak Djoković, by pokonać Carlosa Berlocqa. Serb wygrał 6:0, 6:0, 6:2. Co ciekawe Argentyńczyk ani razu nie zdołał utrzymać w meczu własnego podania, a jedyne dwa gemy w tej konfrontacji zapisał na swoje konto przy serwisie lidera rankingu.

Dwa pierwsze sety były idealne. Nie mógłbym zagrać lepiej – ocenił Djoković. – Przerzucałem na drugą stronę większość piłek, kończyłem akcje kiedy było trzeba, zagrałem wiele uderzeń kończących. Czułem się fantastycznie na korcie. Wszystko wydaje się zabawne i przyjemne na korcie, kiedy gra się dobry tenis. Starałem się koncentrować na każdym kolejnym gemie i nie myśleć za wiele o końcu spotkania.

Z pewnością nieco więcej wysiłku będzie musiał włożyć Novak Djoković w mecz trzeciej rundy, w której zmierzy się z Nikołajem Dawydienką. Rosjanin pewnie pokonał Potito Starace 6:2, 6:4, 7:5.

Bez straty seta awans do trzeciej rundy zapewnił sobie Roger Federer. Pięciokrotny mistrz US Open całkowicie zdominował Dudiego Selę, wygrywając 6:3, 6:2, 6:2. Szwajcar miał w tym meczu 31 uderzeń kończących i popełnił 26 niewymuszonych błędów.

Nie mam większych problemów z serwisem, a z końcowej linii również dobrze sobie radzę – stwierdził Federer. – Kiedy tak mi idzie to oczywiście rywalowi jest trudno. Myślę, że dzisiaj dominowałem. To był dobry mecz dla mnie, przy wietrznych warunkach.

Niezwykle widowiskowo zapowiada się mecz trzeciej rundy pomiędzy Rogerem Federerem i Marinem Ciliciem. Rozstawiony z numerem dwadzieścia siedem Chorwat zaprezentował doskonałą dyspozycję, pokonując w osiemdziesiąt minut Bernarda Tomicia 6:1, 6:0, 6:2.

Bez większych problemów swoje mecze wygrali w czwartek również Mardy Fish i Jo-Wilfried Tsonga. Obaj wyeliminowali w drugiej rundzie kwalifikantów. Faworyt gospodarzy pokonał Tunezyjczyka Maleka Jaziriego 6:2, 6:2, 6:4. Francuz natomiast bezbłędnie wykorzystał wszystkie słabsze momenty Siergieja Bubki, zwyciężając 6:3, 7:5, 6:2.

Wyniki drugiej rundy:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Carlos Berlocq (Argentyna) 6:0, 6:0, 6:1
Nikołaj Dawydienko (Rosja) – Potito Starace (Włochy) 6:2, 6:4, 7:5
Juan Carlos Ferrero (Hiszpania) – Gael Monfils (Francja, 7) 7:6(5), 5:7, 6:7(5), 6:4, 6:4
Roger Federer (Szwajcaria, 3) – Dudi Sela (Izrael) 6:3, 6:2, 6:2
Marin Cilić (Chorwacja, 27) – Bernard Tomic (Australia) 6:1, 6:0, 6:2
Tommy Haas (Niemcy) – Alejandro Falla (Kolumbia) 7:6(5), 6:1, 7:5
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) – Siergiej Bubka (Ukraina, Q) 6:3, 7:5, 6:2
Mardy Fish (USA, 8) – Malek Jaziri (Tunezja, Q) 6:2, 6:2, 6:4

Sprawdź komplet czwartkowych wyników US Open.

Z okazji US Open Betsson ma dla wszystkich chętnych specjalną promocję. Przekonaj się sam!