US Open: zacięty mecz Nadala

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/usopen.org/własne, foto: AFP

Broniący tytułu Rafael Nadal rozegrał trzy wyrównane sety z Andriejem Gołubiewem w pierwszej rundzie US Open, ale wszystkie je zapisał na swoje konto. Tylko 44 minuty trwało inauguracyjne spotkanie w Nowym Jorku Novaka Djokovicia.

98. w rankingu Gołubiew był niezwykle zmotywowany faktem gry na korcie im. Arthura Ashe’a i sprawił Rafaelowi Nadalowi sporo problemów. Leworęczny Hiszpan wygrał, w dwie godziny oraz czterdzieści dziewięć minut, 6:3, 7:6(1), 7:5. Reprezentant Kazachstanu prowadził w trzecim secie 5:2, ale następnie przegrał pięć gemów z rzędu.

– Byłem dziś podenerwowany, to normalne rozpocząć turniej w ten sposób – stwierdził po meczu Nadal. – On mi nie pomagał, ponieważ cały czas grał bardzo szybko. Starał się uderzać zagania kończące prawie z każdej piłki. Tak więc ciężko mi było odnaleźć rytm.

Bardzo krótko na korcie przebywał we wtorek Novak Djoković. Serb prowadził z Conorem Nilandem 6:0, 5:1, gdy Irlandczyk zrezygnował z dalszej gry. Powodem takiej decyzji było zatrucie pokarmowe Nilanda.

Po Cincinnati wziąłem sobie trochę wolnego i zrobiłem wszystko, aby wyleczyć ból ramienia. Dzisiaj nie czułem w ogóle bólu. Dobrze serwowałem i dobrze grałem, tak więc nie mam obaw – przyznał Djoković, który dwa tygodnie temu skreczował w finale turnieju w Cincinnati z Andy Murrayem.

Zaskakująco rozpoczęło się spotkanie Davida Ferrera z Igorem Andriejewem. Rozstawiony z numerem pięć Hiszpan przegrał pierwszego seta w 29 minut 2:6. W trzech kolejnych partiach Rosjanin nie był już jednak w stanie ani razu przełamać serwisu rywala i przegrał 3:6, 0:6, 4:6.

Tylko raz w meczu swoje podanie stracił Jo-Wilfried Tsonga, który pokonał Yen-Hsun Lu 6:4, 6:4, 6:4. Rozstawiony z „jedenastką” Francuz miał w tym meczu 39 „winnersów” oraz popełnił 29 niewymuszonych błędów. Tsonga startuje w US Open po rocznej przerwie, a jego najlepszym wynikiem osiągniętym w Nowym Jorku jest czwarta runda (w 2009 roku).

We wtorek z turnieju odpadło dwóch pierwszych tenisistów rozstawionych. Największą niespodzianką była z pewnością gładka porażka Michaiła Jużnego (nr 16), który uległ Ernestsowi Gulbisowi 2:6, 4:6, 4:6. Z turniejem pożegnał się również Ivan Dodig (nr 32), który po zaciętym spotkaniu przegrał z Nikołajem Dawydienką 7:6(6), 3:6, 0:6, 6:2, 2:6.

Wyniki pierwszej rundy:
Novak Djoković (Serbia, 1) – Conor Niland (Irlandia, Q) 6:0, 5:1 i krecz
Nikołaj Dawydienko (Rosja) – Ivan Dodig (Chorwacja, 32) 6:7(6), 6:3, 6:0, 2:6, 6:2
Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 11) – Yen-Hsun Lu (Tajwan) 6:4, 6:4, 6:4
David Ferrer (Hiszpania, 5) – Igor Andriejew (Rosja) 2:6, 63, 6:0, 6:4
Ernests Gulbis (Łotwa) – Michaił Jużnyj (Rosja, 16) 6:2, 6:4, 6:4
Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Andriej Gołubiew (Kazachstan) 6:3, 7:6(1), 7:5