Cincinnati: porażki Federera i Nadala

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com/własne, foto: AFP

Ćwierćfinały turnieju w Cincinnati dostarczyły dużej dawki emocji i tenisa na najwyższym poziomie. Porażki ponieśli broniący tytułu Roger Federer oraz Rafael Nadal. Trzysetowy pojedynek rozegrał Novak Djoković, pokonując Gaela Monfilsa 3:6, 6:4, 6:3.

Nie będzie piątego triumfu Rogera Federera w turnieju Western & Southern Open. Szwajcar po raz czwarty w karierze przegrał z Tomasem Berdychem. 25-letni Czech doskonale w tym meczu serwowałem, odnotował dziesięć asów, nie dając rywalowi ani jednej okazji na przełamanie i wygrywając cały mecz 6:2, 7:6(3).

Naprawdę mocno pracowałem po Wimbledonie nad moim serwisem – zdradził Berdych, który w meczu z Federerem wygrał 86 procent piłek po pierwszym podaniu. – Kiedy miałem kilka tygodni wolnego naprawdę ciężko trenowałem i szczególnie właśnie nad tym jednym elementem bardziej niż nad innymi.

W półfinale rywalem Czecha będzie Novak Djoković. Lider rankingu zdał w piątek kolejny trudny egzamin, pokonując, w dwie godziny i trzydzieści trzy minuty, Gaela Monfilsa 3:6, 6:4, 6:3. W decydującym secie Serb zdobył przełamanie na samym początku, a w całej partii przegrał tylko trzy piłki przy swoim podaniu.

Miałem swoje szanse w pierwszym secie, ale nie wykorzystałem ich. Nie podjąłem ryzyka, kiedy trzeba było – przyznał Djoković. – W połowie drugiego seta zacząłem grać jednak lepiej. Wchodziłem w kort kiedy trzeba było. To był bardzo fizyczny mecz. Wydaje mi się, że on miał większe problemy fizyczne pod koniec. Poradziłem sobie i w ostatecznym rozrachunku to było dobre zwycięstwo.

Doskonałą formę tego „amerykańskiego” lata potwierdził Mardy Fish. Amerykanin po raz pierwszy w karierze pokonał Rafaela Nadala. Wcześniej przegrał on z Hiszpanem sześć spotkań (ostatnie w ćwierćfinale Wimbledonu). Mający zapewniony końcowy triumf w US Open Series Fish okazał się lepszy od byłego lidera rankingu w kluczowych momentach. Obaj tenisiści mieli w tym meczu po cztery break pointy. Faworyt gospodarzy ani razu nie stracił jednak swojego podania, po jednym razie w każdym secie przełamując Nadala i wygrywając 6:3, 6:4.

Zagrałem kilka nerwowych punktów, ale jestem zadowolony ze sposobu w jaki sobie poradziłem – powiedział Fish. – Pierwszy czy drugi punkt w ostatnim gemie były niezwykle trudne. Miałem trochę szczęścia.

O swój czwarty z rzędu finał turnieju ATP Mardy Fish zagra z Andy Murrayem. Rozstawiony z „czwórką” Brytyjczyk pewnie pokonał Gilles Simona 6:3, 6:3. Było to siódme zwycięstwo Murraya nad Francuzem, w ich ósmej konfrontacji.

On jest jednym z najlepiej poruszających się graczy w tourze – komplementował swojego rywala Murray. – Trzeba być więc bardzo opanowanym grając przeciwko niemu. Porusza się ona wspaniale. Myślę, że dobrze dziś returnowałem.