Umag: bez chorwackiej fety

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Chorwaci nie doczekali się triumfu swojego reprezentanta w Umag. W finale turnieju ATP Studena Croatia Open Marin Cilić nie sprostał bowiem Aleksandrowi Dolgopolowowi. 22-letni Ukrainiec zwyciężył 6:4, 3:6, 6:3 i mógł cieszyć się z pierwszego tytułu w karierze.

Dotychczas Aleksandr Dolgopolow nie miał na koncie turniejowe triumfu. Najbardziej udany był dla niego początek sezonu. Osiągnął wówczas ćwierćfinał Australian Open oraz dotarł do finału w Costa da Sauipe, który do tego tygodnia był jego jedynym tego typu osiągnięciem w karierze. Pierwszy zawodowy triumf przypadł w nieco nieoczekiwanym momencie – 22-letni Ukrainiec przegrał bowiem cztery kolejne spotkania przed przyjazdem do Chorwacji. W Umag spisał się jednak świetnie, eliminując w półfinale obrońcę tytułu Juana Carlosa Ferrero oraz w finale ulubieńca gospodarzy Marina Cilicia.

Jestem najwyżej notowanym Ukraińcem, ale wciąż nie miałem na koncie tytułu i już się o tym mówiło. Cieszę się więc, że w końcu zdołałem wygrać. Od początku sezonu grałem dobrze, ale czegoś brakowało. To dobry moment. Wciąż będę pracował i próbował piąć się coraz wyżej w rankingu” – mówił po meczu Dolgopolow.

Finałowe spotkanie nie było jednak łatwe. W pierwszym secie Dolgopolow świetnie serwował, nie dał Ciliciowi ani jednej szansy na przełamanie, a sam uzyskał jednego breaka. W drugim secie 22-letni Chorwat skutecznie się zrewanżował, odpowiadając równie dobrą postawą serwisową. Dzięki setowi wygranemu 6:3 Cilić wyrównał stan pojedynku. Decydującą odsłonę lepiej zaczął Dolgopolow. Ukrainiec stracił przewagę i zrobiło się 3:3. Końcówka należała jednak do 22-latka z Kijowa, który zdobył trzy ostatnie gemy i triumfował 6:3.

To był trudny mecz. Trzeci set, a zwłaszcza jego końcówka były nieco nerwowe. Kluczem do zwycięstwa było to, że grałem swój tenis. Nie czekałem na jego błędy, ale sam atakowałem i to przyniosło efekt” – podsumował spotkanie Dolgopolow.

Niepocieszony z całą pewnością może być Cilić. Ostatnie turniejowe zwycięstwo odniósł w poprzednim sezonie w Zagrzebiu. Jego łączny bilans występów w finałach ATP to 5:5. Nie został również pierwszym od 1990 roku Chorwatem, który triumfował w Umag.