Puchar Davisa: Szwecja wraca do gry

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: daviscup.com, foto: AFP

Simon Aspelin i Robert Lindstedt zdobyli dla swojej reprezentacji pierwszy punkt w ćwierćfinale Pucharu Davisa. Szwedzi przedłużyli tym samym swoje szanse na pokonanie Serbów i o wszystkim zadecydują niedzielne mecze singlowe. Ostatnią cegiełkę do zwycięstwa nad Niemcami dołożyli Michael Llodra i Jo-Wilfried Tsonga. W trzech setach uporali się z Christopherem Kasem i Philippem Petzschnerem, dzięki czemu Francja wygrała 3:0.

Argentyna rozbiła Kazachstan 5:0. Już w piątek jasne było, że tenisiści z Ameryki Południowej awansują do półfinału rozgrywek. Dziś Juan Ignacio Chela i Juan Monaco dołożyli dwa następne punkty.

Do grona półfinalistów Pucharu Davisa dołączyli Francuzi. Michael Llodra i Jo-Wilfried Tsonga stoczyli zacięty pojedynek z Christopherem Kasem i Philippem Petzschnerem, ale w każdym z trzech setów potrafili zyskać przewagę wystarczającą do wygranej. Najbardziej zacięta była pierwsza partia, w której obie pary zdobyły po jednym przełamaniu i rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w tie breaku. Francuzi wygrali do czterech. W kolejnych dwóch setach Llodra i Tsonga notowali lepszą skuteczność serwisu, mieli więcej uderzeń kończących i rzadziej popełniali błędy. Różnice były niewielkie, ale wystarczyły do zdobycia w każdej partii po jednym przełamaniu i zwycięstwa 6:4, 6:4.

Do walki powrócili Szwedzi, którzy po dwóch singlowych meczach przegrywali 0:2. Dziś Simon Aspelin i Robert Lindstedt pokonali Novaka Djokovicia i Nenada Zimonjicia 3:0. Spotkanie było wyrównane. Obie pary dysponowały bardzo dobrym pierwszym podaniem. Istotną różnicą była skuteczność drugiego serwisu – Szwedzi zanotowali w tym elemencie gry sporą przewagę. W pierwszej partii Aspelin i Lindstedt okazali się lepsi o jedno przełamanie, wygrywając do czterech. W drugim secie do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie break, którego Szwedzi zwyciężyli do pięciu. Rozstrzygnięcie trzeciej odsłony również nastąpiło w samej końcówce. Aspelin i Lindstedt w ostatnim momencie przełamani Serbów i wygrali 7:5.

Ćwierćfinały Pucharu Davisa:
S. Aspelin, R. Lindstedt – N. Djoković, N. Zimonjić (Serbia) 6:4, 7:6(5), 7:5
M. Llodra, J.-W. Tsonga (Francja) – C. Kas, P. Petzschner (Niemcy) 7:6(4), 6:4, 6:4