Puchar debla mężczyzn dla Austrii i Szwecji

/ Anna Wilma , źródło: usopen.org, foto: usopen.org

Szwed Simon Aspelin i Austriak Julian Knowle wygrali turniej gry podwójnej mężczyzn wielkoszlemowego US Open, rozgrywanego na nowojorskich kortach Flushing Meadows. W decydującej rozgrywce pokonali oni czeską parę Lukas Dlouhy i Pavel Vizner.

Ostatni mecz gry podwójnej mężczyzn US Open 2007 trwał 84 minuty. Zmierzyły się w nim pary rozstawione z numerem dziesiątym (Aspelin i Knowle) oraz dziewiątym (Dlouhy i Vizner). W pierwszym secie o zwycięstwie Szweda i Austriaka zadecydowało przełamanie, wywalczone niemalże cudem w końcówce pierwszej partii. W całym secie Aspelin i Knowle mieli aż sześć okazji do przełamania rywali, a wykorzystali tylko tę jedną. Czesi popełniali nieco więcej niewymuszonych błędów. W drugiej partii Aspelin i Knowle wykazali się jednak stuprocentową skutecznością przy piłkach na przełamanie, dwukrotnie odbierając przeciwnikom serwis. Sami utracili podanie raz, co jednak nie miało większego wpływu na przebieg meczu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 7:5, 6:4, a już po kilku minutach Simon Aspelin i Julian Knowle otrzymali swój pierwszy w karierze puchar turnieju wielkoszlemowego.

Simon Aspelin jest czwartym Szwedem, który wygrał turniej gry podwójnej mężczyzn na kortach US Open. Jego poprzednicy to: Stefan Edberg (1987), Anders Jarryd (1987, 1991) i Jonas Bjorkman (2003). Julian Knowle jest natomiast pierwszym tenisistą z Austrii, triumfującym w tej konkurencji w Nowym Jorku. W dwóch ubiegłych sezonach finalistami imprezy byli Szwed Jonas Bjorkman i Białorusin Maks Mirnyj. Tytułu z 2006 roku nie obronili Czech Martin Damm i Hindus Leander Paes.

Mecz finałowy
Simon Aspelin, Julian Knowle (Szwecja, Austria, 10) – Lukas Dlouhy, Pavel Vizner (Czechy, 10) 7:5, 6:4