Roland Garros: Murray goni Troickiego

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: rolandgarros.com, foto: AFP

W Paryżu wielka radość! Gael Monfils jest jedynym reprezentantem Trójkolorowych, który znalazł się w ćwierćfinale męskiego turnieju singlowego Rolanda Garrosa. W dokończonej dziś batalii Francuz pokonał Davida Ferrera, wygrywając w piątym secie 8:6. W najlepszej ósemce są też faworyci: Rafael Nadal i Robin Soderling. O ostatnie miejsce walczą Andy Murray i Viktor Troicki. Serb wygrał dwa pierwsze sety pojedynku z Brytyjczykiem, ale mecz przerwano dziś z powodu zapadających ciemności przy wyniku 2:2 – we wtorek set decydujący.

Pogromca Łukasza Kubota pokonany. Alejandro Falla, dla którego czwarta runda w Roland Garros to i tak najlepszy w historii wielkoszlemowy wynik, nie zdołał awansować do ćwierćfinału. Po bardzo zaciętym spotkaniu Kolumbijczyk musiał uznać wyższość Juana Ignacio Cheli, a prowadził już 2:1 w setach…

Rafael Nadal w trzech setach pokonał Ivana Ljubicicia. Najtrudniejsza okazała się pierwsza partia. Faworyzowany Hiszpan szybko zdobył przewagę przełamania, ale Chorwat równie szybko ją odrobił i do końca trwała zacięta walka. W decydującym momencie Nadalowi udało się jednak po raz drugi odebrać serwis rywalowi i wygrać 7:5. W dwóch następnych partiach wygrał 6:3, 6:3. Hiszpan dysponował bardzo dobrym pierwszym podaniem, notował sporo uderzeń kończących, a co najważniejsze, dużo rzadziej się mylił. To zadecydowało o sukcesie Nadala, który w ćwierćfinale zmierzy się z Robinem Soderlingiem.

W dokończonym dzisiaj spotkaniu wielki sukces odniósł Gael Monfils. Francuz wyeliminował z turnieju bardzo dobrze czującego się na kortach ziemnych Davida Ferrera. Pojedynek był bardzo zacięty. Obaj tenisiści zanotowali minimalną przewagę niewymuszonych błędów nad uderzeniami kończącymi, co przy tak długim meczu i tak jest dobrym wynikiem. W całym meczu Monfils miał aż 22 break pointy. Wykorzystał siedem z nich, ale to wystarczyło do zwycięstwa. Francuz zwyciężył 8:6 w decydującym secie i we wtorkowym hicie o półfinał zagra z Rogerem Federerem.

Swojego meczu czwartej rundy nie dokończyli Andy Murray i Viktor Troicki. Zmagający się z urazem Szkot zaczął spotkanie bardzo źle. Przegrał pięć pierwszy gemów, a potem… wygrał cztery następne. Miał nawet szanse na wyrównanie stanu pojedynku, ale ostatecznie Serb zdołał wygrać seta. Wygrał też drugą partię, również 6:4, i znalazł się o krok od ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Jednak Murray się nie poddał i zaczął odrabiać straty. Z powodzeniem, bowiem dogonił Troickiego, zwyciężając w dwóch następnych setach 6:3, 6:2. Jutro dokończenie meczu.

Wyniki czwartej rundy:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Ivan Ljubicić (Chorwacja) 7:5, 6:3, 6:3
Andy Murray (Wielka Brytania, 4) – Viktor Troicki (Serbia, 16) 4:6, 4:6, 6:3, 6:2, mecz przerwany
Robin Soderling (Szwecja, 5) – Gilles Simon (Francja, 18) 6:2, 6:3, 7:6(5)
Gael Monfils (Francja, 9) – David Ferrer (Hiszpania, 7) 6:4, 2:6, 7:5, 1:6, 8:6
Juan Ignacio Chela (Argentyna) – Alejandro Falla (Kolumbia) 4:6, 6:2, 1:6, 7:6(5), 6:2