Roland Garros: czterdziestka Djokovicia

/ Michał Jaśniewicz , źródło: rolandgarros.com/własne, foto: AFP

Novak Djoković wygrał swój czterdziesty mecz z rzędu, a trzydziestu ósmy w sezonie. W pierwszej rundzie French Open pewnie pokonał Thiemo de Bakkera 6:2, 6:1, 6:3. Seta w swoim pierwszym tegorocznym spotkaniu w Paryżu nie stracił również Roger Federer, który „wypunktował” Feliciano Lopeza. Satysfakcje czuć mogą gospodarze. Bohaterem dnia był oczywiście Stephane Robert, który wyeliminował Tomasa Berdycha (więcej o tym można przeczytać TUTAJ), ale do drugiej rundy awansowali również Richard Gasquer i Gael Monfils. Rozczarował natomiast Michael Llodra, który przegrał ze Stevem Darcisem 7:6(5), 3:6, 3:6, 3:6.

Walczący o pierwszy tytuł w Roland Garros, a także o pozycję lidera rankingu Djoković w niedzielę obchodził swoje dwudzieste czwarte urodziny. Z tej okazji został zaproszony do ambasady serbskiej w Paryżu. Niepokonany w tym roku Serb potrafił się jednak należycie skoncentrować na spotkanie z de Bakkerem i od początku przeszedł do ofensywy, wygrywając pierwsze trzy gemy. W całym meczu Djoković wykorzystał 6 z 16 szans na przełamanie, ani razu nie tracąc własnego serwisu. Mecz skończył się po zaledwie godzinie oraz trzydziestu dwóch minutach.

To był znakomity dla mnie pierwszy mecz w Roland Garros – przyznał Djoković, który w drugiej rundzie zmierzy się z Rumunem Victorem Hanescu. – Serwowałem naprawdę bardzo dobrze, byłem agresywny, korzystałem z każdej okazji by wejść w kort. Miałem ten mecz całkiem pod kontrolą.

Roger Federer rozegrał niezwykle dramatyczne spotkanie z Feliciano Lopezem, na początku maja w Madrycie. Szwajcar wygrał wówczas po trzech tie breakach, broniąc w decydującej partii dwa meczbole. Dziś na korcie im. Philippe’a Chatriera nie było takiego horroru, chociaż w trzecim secie również doszło do tie breaka. Cały mecz Federer wygrał 6:3, 6:4, 7:6(3). Mistrz paryskiej imprezy sprzed dwóch lat odnotował w tym spotkaniu 40 „winnerów”, w tym dwanaście asów. W drugiej rundzie Szwajcar zmierzy się z reprezentantem gospodarzy, występującemu dzięki „dzikiej karcie” Maximem Teixeirą.

Sensacją pachniało po pierwszym secie spotkania Bjorna Phau z Gaelem Monfilsem. 145. w rankingu Niemiec wygrał bowiem inauguracyjną partię 6:4. W kolejnych setach grający agresywnie Phau nie był już jednak tak skuteczny i przegrał je 3:6, 5:7, 0:6. W ostatniej partii reprezentant gospodarzy przegrał tylko osiem piłek, w tym trzy przy własnym podaniu. W drugiej rundzie Gael Monfils zmierzy się ze swoim rodakiem Guillauem Rufinem.

Radek Stepanek nie wykorzystał żadnej z pięciu okazji na przełamanie Richarda Gasqueta i przegrał 5:7, 3:6, 0:6. Czech 39 razy w tym meczu próbował akcji przy siatce, z czego 22 zakończył zwycięsko. Z każdym kolejnym setem Gasquet coraz lepiej „czytał” grę Stepanka i w efekcie ostatni set trwał tylko dwadzieścia cztery minuty. Rozstawiony z numerem trzynaście Francuz nigdy nie doszedł we French Open dalej niż do trzeciej rundy, którą zresztą osiągnął tylko raz (w 2005 roku). Teraz o powtórzenie tego wyniku walczyć będzie z Marcelem Granollersem.

Dziś z turniejem pożegnało się trzech tenisistów rozstawionych. Największą sensacją była oczywiście porażka Tomasa Berdycha (nr 6). Odpadł również Michael Llodra, ulegając Steve’owi Darcisowi; a także odkrycie tegorocznego sezonu Milos Raonic. Kanadyjczyk w ostatnim spotkaniu dnia na korcie numer „10” uległ Michaelowi Berrerowi 4:6, 6:4, 3:6, 4:6.

Warto również odnotować powrót do rozgrywek ATP Tommiego Haasa, który rozegrał dziś swój pierwszy singlowy mecz od czternastu miesięcy. 33-letni Niemiec przegrał jednak z tureckim kwalifikantem Marselem Ilhanem 4:6, 6:4, 6:7(1), 4:6.

Po pierwsze, to wspaniałe powrócić do tego w pewnym sensie – stwierdził po meczu Haas. – Ogólnie jestem zadowolony, że udało mi się rozegrać cały mecz. To nie był dla mnie idealny start we Francji.