Barcelona: sensacyjna porażka Soderlinga

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Ivan Dodig sprawił ogromną niespodziankę, pokonując w drugiej rundzie turnieju ATP w Barcelonie Robina Soderlinga. Co więcej, Chorwat wygrał bardzo zdecydowanie, triumfując 6:2, 6:4. Problemów z awansem do trzeciej rundy nie mieli pozostali faworyci. Pewne zwycięstwa zanotowali finaliści turnieju z Monte Carlo: Rafael Nadal i David Ferrer.

To był bardzo słaby występ Robina Soderlinga. Jedna z najsilniejszych broni Szweda, jaką jest serwis, w ogóle dziś nie funkcjonowała. Faworyt spotkania wygrał tylko połowę piłek po pierwszym i połowę po drugim podaniu. Efekt był taki, że Dodig miał aż dziewięć okazji na przełamanie, z czego wykorzystał siedem. Sam nie grał rewelacyjnie, choć prezentował się lepiej niż jego rywal. Zanotował 69% skuteczności pierwszego serwisu i również dziewięciokrotnie musiał się bronić przed przełamaniem. Pozwolił sobie jednak tylko na stratę dwóch własnych gemów i wygrał 6:2, 6:4.

Rafael Nadal i David Ferrer razem stracili zaledwie sześć gemów w pojedynkach drugiej rundy. Znajdujący się w znakomitej formie Hiszpanie nie mieli żadnych kłopotów z pokonaniem swoich rywali. Mistrz kortów ziemnych zwyciężył 6:1, 6:1 w starciu z Danielem Gimeno-Traverem. Dysponował świetnym pierwszym podaniem i wykorzystywał błędy rywala.

Ferrer walczył z Carlosem Berlocqiem i, mimo że stracił tylko cztery gemy, męczył się trochę bardziej. W kluczowych momentach potrafił jednak przechylić szalę na swoją korzyść. Obronił cztery break pointy, samemu czterokrotnie przełamując Argentyńczyka.

Dobrą passę kontynuuje Juan Carlos Ferrero, dla którego występ w Barcelonie jest pierwszym turniejem od wrześniowego US Open. Po godzinie i czterdziestu minutach gry Hiszpan pokonał Mischę Zvereva 6:4, 7:5. Spotkanie było wyrównane, ale Ferrero notował minimalną przewagę w większości elementów gry, co potrafił udokumentować, wygrywając obie partie dzięki różnicy przełamania.