Monte Carlo: Nadal przetrwał test

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

To był jeden z najcięższych pojedynków na mączce dla Rafaela Nadala w ostatnich latach. Hiszpan pokonał w półfinale turnieju w Monte Carlo Andy’ego Murraya 6:4, 2:6, 6:1 i w niedzielę zagra o historyczny, siódmy tytuł z rzędu. Jego rywalem będzie David Ferrer, który wygrał 6:3, 6:2 z Jurgenem Melzerem.

Do ostatnich minut nie było wiadomo, czy Andy Murray w ogóle wyjdzie na kort. Wczoraj nabawił się kontuzji łokcia i dziś dostał dodatkowy czas, aby być pewnym, że jest w stanie grać. Ostatecznie podjął decyzję, że będzie walczył i okazało się to dobrym wyborem, bowiem razem z Nadalem stworzyli bardzo emocjonujące widowisko.

W całym spotkaniu obaj zawodnicy wielokrotnie musieli bronić się przed przełamaniem. Murray miał 12, a Nadal aż 19 break pointów. W pierwszej partii do stanu 4:4 doszło do czterech przełamań – po dwa na koncie każdego z graczy. Końcówkę lepiej wytrzymał Hiszpan i zwyciężył 6:4. Jednak w drugim secie Nadal notował bardzo słabe wyniki, a Murray prezentował się znacznie lepiej. W efekcie pokonał rywala aż 6:2. Niestety, w decydującym secie emocji nie było. Łokieć Murraya znów dawał znać o sobie i Szkot nie był w stanie nawiązać wyrównanej walki z Nadalem, przegrywając 1:6.

Dużo bardziej jednostronny pojedynek stoczyli David Ferrer i Jurgen Melzer. Austriak, który dzień wcześniej pokonał Rogera Federera, tym razem nie potrafił przeciwstawić się Hiszpanowi. Ferrer dysponował bardzo dobrym pierwszym podaniem, ale dużo słabszym drugim. Obronił jednak aż osiem z dziewięciu break pointów i był stuprocentowo skuteczny przy swoich okazjach. Miał cztery szanse na przełamanie Melzera i cztery wykorzystał. Po godzinie i osiemnastu minutach mógł świętować awans do finału, wygrywając 6:3, 6:2.

Wyniki półfinałów:
Rafael Nadal (Hiszpania, 1) – Andy Murray (Wielka Brytania, 3, WC) 6:4, 2:6, 6:1
David Ferrer (Hiszpania, 4) – Jurgen Melzer (Austria, 7) 6:3, 6:2