Casablanca: Andujar lepszy od Montanesa

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Nie najwyżej rozstawiony Albert Montanes a sklasyfikowany na 69. miejscu światowego rankingu Pablo Andujar znalazł się w finale turnieju ATP w Casablance. W hiszpańskiej batalii niżej notowany tenisista zwyciężył 6:4, 6:4 i w niedzielę zagra o swój pierwszy tytuł w karierze. Jego rywalem będzie Potito Starace, który pokonał Victora Hanescu.

W dwóch wcześniejszych pojedynkach Pablo Andujar nie zdobył z Albertem Montanesem nawet seta. Jednak w Casablance wygrał 6:4, 6:4 i awansował do finału rozgrywek. Młodszy i niżej notowany z Hiszpanów wykazał się w tym spotkaniu niezwykłą odpornością psychiczną, broniąc aż 13 z 16 break pointów! Serwis nie był jego mocną stroną, ale mimo tego nie pozwolił sobie na zbyt duże straty. Montanes dysponował lepszym pierwszym podaniem, ale dużo gorzej radził sobie z drugim. Pięciokrotnie został przełamany i musiał uznać wyższość swojego rodaka.

Dwie i pół godziny o awans do finału walczyli Potito Starace i Victor Hanescu. Pierwszy set nie zapowiadał tak długiej i wyrównanej walki. Rozstawiony z piątką Włoch dysponował świetnym pierwszym podaniem i przegrał w nim tylko jednego gema. Potem sytuacja się wyrównała. Dwie następne partie kończyły się tie breakami. W drugiej odsłonie Hanescu zwyciężył i doprowadził do wyrównania. W decydującym starciu obaj tenisiści starali się pilnować swojego podania. Wywalczyli sobie tylko dwa break pointy i oba wykorzystali – jedno przełamanie na korzyść Rumuna, jedno na korzyść Włocha. W rozstrzygającym tie breaku Starace był wyraźnie lepszy, wygrywając do trzech.