Indian Wells: Djoković lepszy od Federera, finał z Nadalem

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

Novak Djoković po raz trzeci w tym sezonie pokonał Rogera Federera i zapewnił sobie awans na drugie miejsce w rankingu ATP. Jego rywalem w finale turnieju w Indian Wells będzie natomiast Rafael Nadal, który przełamał serię trzech porażek z rzędu z Juanem Martinem Del Potro.

Stawką spotkania Djokovicia z Federerem był nie tylko awans do finału turnieju w Indian Wells, ale również pozycja wicelidera rankingu ATP. Zwycięsko z tej konfrontacji wyszedł 23-letni Serb. W pierwszej partii to właśnie on jako pierwszy uzyskał breaka, a w końcówce dołożył kolejne przełamanie, wygrywając 6:3. W drugim secie role się odwróciły. Znacznie lepiej zaczął radzić sobie Federer, zwłaszcza jeżeli chodzi o serwis. Mistrz z Bazylei przełamał Serba, a następnie jeszcze raz odebrał podanie Djokoviciowi, pieczętując zwycięstwo w tej części gry. Decydująca partia nie udała się jednak Federerowi. Wprawdzie zdołał odrobić stratę od stanu 0:2, ale później nie wygrał już ani jednego gema. Od 2:2 na korcie liczył się praktycznie tylko Djoković, który ostatecznie wygrał 6:3, 3:6, 6:2 po 2 godzinach i 6 minutach gry.

To był bardzo zacięty mecz, do ostatniej piłki nie było wiadomo, kto go wygra” – mówił Djoković. „Wiele emocji. Obaj odczuwaliśmy presję. Popełniłem podwójny błąd przy break poincie, podobnie zresztą jak Roger w kolejnym gemie. Piąty gem trzeciej partii był kluczowy. Zdobyłem breaka i grałem już solidniej” – kontynuował Serb.

Djoković wciąż jest niepokonany w tym sezonie. Wygrał już Australian Open oraz turniej w Dubaju, a dzięki punktom zdobytym w Indian Wells awansuje na drugie miejsce w rankingu ATP. W Kalifornii Serb ma również szansę na wywalczenie 21. tytułu w karierze.

Finałowym rywalem Serba będzie Rafael Nadal. Hiszpan jest rekordzistą pod względem ilości wygranych turnieju rangi ATP World Tour 1000. 24-latek z Manacor ma na koncie 18 tego typów triumfów. W Indian Wells ma szansę wywalczenia kolejne trofeum. Pokonał bowiem 6:4, 6:4 Juana Martina Del Potro. W pierwszym secie Argentyńczyk szybko wyszedł na prowadzenie, ale przewagę przełamania utrzymał jedynie do siódmego gema. Wówczas Nadal odrobił stratę, a w końcówce uzyskał kolejnego breaka, zapewniając sobie zwycięstwo. Druga odsłona miała mniej dramatyczny przebieg. Po względnie spokojnym początku Hiszpan zdobył breaka, którego 22-latek z Tandil nie był w stanie nadrobić już do końca meczu.

Nadal przełamał tym samym serię trzech kolejnych porażek z Juanem Martinem Del Potro. Wprawdzie miały one miejsce jeszcze w 2009 roku przed kontuzją nadgarstka Argentyńczyka, ale zwycięstwo w półfinale US Open otworzyło Del Potro drogę do jedynego w karierze tytułu wielkoszlemowego.