Indian Wells: Nadal na granicy

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Rafael Nadal był o krok od wylecenia za „burtę” turnieju BNP Paribas Open w Indian Wells. Lider rankingu rozegrał niezwykle emocjonujący mecz z Ivo Karloviciem, wygrywając po dwóch godzinach i dwudziestu trzech minutach 5:7, 6:1, 7:6(7), dzięki czemu awansował do półfinału imprezy. O finał zagra z Juanem Martinem Del Potro.

23 asy serwisowe posłał w czwartkowy wieczór Ivo Karlović. Rafael Nadal miał ogromne problemy, żeby pokonać wysokiego i świetnie podającego Chorwata. W pierwszym secie Hiszpan grał słabo, a rywal znakomicie. W jedenastym gemie Karlović przełamał lidera rankingu „na sucho”, a chwilę potem zakończył partię.

Drugi set był kompletnie inny. Na korcie istniał tylko Nadal, który objął prowadzenie 5:0 i dopiero wtedy „pozwolił” rywalowi zdobyć honorowego gema. Hiszpan przegrał w tej partii tylko dwanaście punktów, notując 91% skuteczności pierwszego i 100% drugiego podania.

W decydującej odsłonie obaj tenisiści skupili się na wygrywaniu własnych podań. Dysponowali bardzo dobrym pierwszym serwisem, co zaowocowało tym, że żaden z nich nie miał ani jednego break pointa. Doszło do tie breaka, w którym Nadal wyszedł już na prowadzenie 5:2, ale wtedy Karlović zdobył trzy punkty z rzędu. W emocjonującej końcówce Chorwat obronił dwie piłki meczowe, ale za trzecią próbą Hiszpan skończył spotkanie.

– Przegrywasz seta z Karloviciem i jesteś pod presją przez resztę meczu. Myślę, że w drugim secie grałem rewelacyjnie, returnując lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W trzecim nie miałem żadnych szans. Jego serwis był nie do zatrzymania. Tie break był nerwowy. Returnowałem fantastycznie, ale miałem problem z serwisem, więc byłem zdenerwowany – opowiadał po spotkaniu Nadal.

W półfinale Nadal zagra z Juanem Martinem Del Potro, który awansował bez gry. Tommy Robredo oddał mecz walkowerem z powodu kontuzji przywodziciela.