Czysto amerykański finał w New Haven

/ Anna Wilma , źródło: pilotpentennis.com, foto: pilotpentennis.com

Amerykanie James Blake (numer 3) i Mardy Fish (dzika karta) awansowali do finału turnieju tenisistów ATP w New Haven. Blake planowo pokonał Francuza Paula-Henri Mathieu (numer 5), natomiast Fish sprawił dużą niespodziankę, eliminując Chorwata Ivo Karlovicia (numer 11).

James Blake miał wiele problemów ze zwycięstwem nad teoretycznie słabszym przeciwnikiem. Amerykanin był lepszy w pierwszej odsłonie, choć obydwaj zawodnicy serwowali słabo i często przełamywali się wzajemnie. Trzeci tenisista imprezy odebrał serwis Mathieu o jeden raz więcej i tym samym wygrał seta do czterech. Zirytowany Francuz ruszył ostro do boju w drugiej odsłonie. Poprawił podanie. W całym secie Mathieu otrzymał tylko jedną szansę na przełamanie. Na szczęście wykorzystał ją i wygrał drugiego seta do trzech. Walka rozgorzała na dobre w trzeciej odsłonie. W meczu cały czas utrzymywał się remis, a każdy z panów przełamał przeciwnika po razie. Doszło do tie-breaka. Tu Francuz nie miał już nic do powiedzenia – wygrał tylko dwie z dziewięciu piłek i opuścił kort pokonany.

Zdecydowanie łatwiejszą przeprawę miał drugi z amerykańskich tenisistów, Mardy Fish, którego przeciwnik sprawiał problemy jedynie w pierwszej odsłonie. Partia otwarcia została zakończona w tie-breaku (po jedno przełamanie w gemach). Fish zwyciężył do trzech. W drugiej odsłonie Amerykanin już tylko potwierdził swoją nadzwyczajną dyspozycję, zwyciężając wyżej klasyfikowanego rywala do czterech.

James Blake i Mardy Fish spotkali się na korcie dwukrotnie i każdy z nich wygrał jedno spotkanie. W 2002 w San Jose triumfował Blake, a w 2005 w Memphis – Fish.

Mecze półfinałowe
James Blake (Stany Zjednoczone, 3) – Paul-Henri Mathieu (Francja, 5) 6:3, 3:6, 7:6
Mardy Fish (Stany Zjednoczone, WC) – Ivo Karlović (Chorwacja, 11) 7:6, 6:4