Indian Wells: gładka porażka Hewitta i udany początek Blake’a

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: atpworldtour.com

W piątek wystąpiło czterech graczy, którzy do turnieju głównego BNP Paribas dostali „dziką kartą”. Wszyscy wykorzystali swoją szansę i awansowali do drugiej rundy. Bernard Tomic i Ryan Harrison stoczyli niezwykle zacięte spotkania, w których tylko decydujący set nie zakończył się tie breakiem, a James Blake pokonał Chrisa Guccione 3:6, 6:3, 6:2. Zaskakująco łatwej porażki doznał Lleyton Hewitt, który zdobył tylko pięć gemów z Yen-Hsun Lu.

Ku uciesze amerykańskich kibiców udany początek w Indian Wells zanotował James Blake. Reprezentant gospodarzy przegrał pierwszego seta 3:6, ale w drugim szybko przełamał Chrisa Guccione’a, obejmując prowadzenie 2:0. W decydującym secie dołożył dwa kolejne breaki i wygrał spotkanie.

Świetna dyspozycja serwisowa Bernanda Tomica i Rohana Bopanny sprawiła, że w ich pojedynku doszło tylko do jednego przełamania. Reprezentant Indii posłał 23, a Australijczyk 14 asów. Pierwszego tie breaka wygrał Bopanna, w drugim wyraźnie lepszy był Tomic. W decydującym secie młodemu Australijczykowi udało się znaleźć sposób na zdobycie decydującego breaka i zwyciężył 6:4.

Niemal identycznym wynikiem zakończył się pojedynek Ryana Harrisona z Jeremym Chardym. Przebieg spotkania był jednak inny, bowiem obaj zawodnicy często się przełamywali. Francuz wygrał pierwszego seta w tie breaku, ale w dwóch kolejnych górą był młody Amerykanin.

Dużą niespodziankę sprawił Yen-Hsun Lu. Reprezentant Tajwanu wyeliminował Lleytona Hewitta, pokonując go bardzo zdecydowanie. Australijczyk bardzo rzadko trafiał pierwszym podaniem i zanotował niezwykle niską skuteczność drugiego serwisu. Skończyło się to aż pięcioma przełamaniami na korzyść Lu. Hewitt odpowiedział tylko dwoma breakami i przegrał 2:6, 3:6.

W piątek na korcie pojawili się też trzej najlepsi tenisiści świata, ale… w deblu. I wszyscy wygrali! Złoty duet z Pekinu – Roger Federer i Stanislas Wawrinka – nieoczekiwanie pokonali rozstawionych z dwójką Maxa Mirnego i Daniela Nestora, wygrywając niezwykle pewnie 6:1, 6:2. Rafael Nadal w parze z Marciem Lopezem wyeliminowali, niestety, Mariusza Fyrstenberga i Marcina Matkowskiego, a Novak Djoković z Viktorem Troickim uporali się z Jeremym Chardym i Juanem Monaco.