Indian Wells: zwycięstwa byłych mistrzyń

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

W piątek w Indian Wells rozegrano pierwsze mecze drugiej rundy pań, a co za tym idzie do rywalizacji przystąpiły tenisistki rozstawione. Udanie rywalizację rozpoczęły Kim Clijsters, Wiera Zwonariowa, Francesca Schiavone oraz Jelena Janković. Największą niespodzianką była porażka Petry Kvitovej (nr 15).

Udanie walkę o obronę tytułu rozpoczęła Jelena Janković. Rozstawiona z numerem sześć Serbka w siedemdziesiąt siedem minut pokonała reprezentantkę gospodarzy Coco Vandweghe. Zacięta walka toczyła się praktycznie wyłącznie w gemach serwisowych Amerykanki. Janković wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie, nie dając rywalce ani jednego break pointa. Był to drugi mecz pomiędzy tymi tenisistkami. Trzy lata temu Serbka wygrała z Vandeweghe w pierwszej rundzie US Open.

Nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie grałam z nią od dłuższego czasu, ale wiedziałam, że ma potężny serwis – powiedziała Janković. – Ona dobrze serwowała i zagrywała pierwsze uderzenie, ale to wszystko nie było rytmiczne. Punkty były bardzo szybkie, więc wszystko co musiałam robić to utrzymywać piłkę w grze oraz czekać na swoją szansę i to właśnie robiłam.

W sobotę swoje mecze wygrały jeszcze dwie inne byłe triumfatorki turnieju BNP Paribas Open. Wiceliderka rankingu Kim Clijsters potrzebowała zaledwie pięćdziesięciu dwóch minut na wyeliminowanie Ałły Kudriawcewej. Belgijka co prawda raz straciła swoje podanie, ale wygrała cały mecz 6:2, 6:0. Jej kolejną rywalką będzie Sara Errani. Nieco trudniejszą przeprawę miała Wiera Zwonariowa, która wygrała z Timeą Bacsinszky 6:3, 7:6(4). Rozstawiona z numerem sześć Rosjanka odnotowała w spotkaniu sześć asów, ale popełniła aż dziewięć podwójnych błędów i trzykrotnie została przełamana. W końcówkach partii górą była jednak dużo bardziej utytułowana Zwonariowa.

Równo godzinę trwało spotkanie Francesci Schiavone i Zuzany Ondraskovej. Włoszka wygrała 6:2, 6:0 i w kolejnej fazie turnieju zmierzy się z Alize Cornet. Schiavone najlepszy wyniki w Indian Wells osiągnęła przed trzema laty, dochodząc do czwartej rundy. W ubiegłym roku przegrała w trzecim etapie turnieju.

Krótko trwała natomiast przygoda z turniejem BNP Paribas Open Petry Kvitovej. Czeszka po wygraniu halowego turnieju w Paryżu, w dwóch kolejnych imprezach przegrała swoje pierwsze mecze: w połowie lutego w Dubaju, a teraz ze swoją rodaczką Barborą Zahlavovą Strycovą w Indian Wells. Leworęczna Kvitova, w dwie godziny i czternaście minut, przegrała 6:3, 2:6, 5:7.