Indian Wells: Del Potro wraca do formy

/ Mateusz Grabarczyk , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Tylko cztery gemy stracił w meczu pierwszej rundy z Radkiem Stepankiem, powracający do formy po kontuzji nadgarstka, Juan Martin Del Potro. Argentyńczyk, który pauzował przez większość poprzedniego sezonu, wygrał z Czechem 6:4, 6:0. Z dalekiej podróży wrócił podczas pojedynku z Alexem Bogomolovem Richard Berankis. Litwin przegrał pierwszą partię do jednego, ale w następnych triumfował do trzech i czterech.

Czwartek był niezłym dniem dla kwalifikantów. Spośród dziesięciu tenisistów, którzy musieli przebijać się przez eliminacje, sześciu awansowało do drugiej rundy. Jedną z największych niespodzianek sprawił Michael Russell. 32-letni Amerykanin pokonał sklasyfikowanego na 40. miejscu światowego rankingu Kevina Andersona. Mecz trwał dwie i pół godziny. Reprezentant RPA zaserwował 12 asów, ale zanotował niższą od rywala skuteczność drugiego podania, co było kluczowe dla losów pojedynku. Pierwszą partię Anderson wygrał w tie breaku, ale w dwóch następnych musiał uznać wyższość Amerykanina.

Do drugiej rundy awansował Juan Martin Del Potro. Sklasyfikowany na początku stycznia zeszłego roku na 4. miejscu światowego rankingu Argentyńczyk zagrał niezły mecz, z kolei jego rywal prezentował się bardzo słabo. Del Potro dysponował bardzo dobrym pierwszym podaniem, po którym wygrał 21 z 27 punktów. Nieco gorzej radził sobie z drugim serwisem, co kosztowało go stratę jednego gema przy własnym podaniu, jednak Stepanek grał dużo gorzej. Reprezentant Czech notował słabe wyniki i aż pięć razy został przełamany. W pierwszym secie przegrał tylko różnicą przełamania, ale w drugim nie udało mu się zdobyć nawet gema.

Ciężką przeprawę miał Richard Berankis. Litwin bardzo źle rozpoczął pojedynek z Alexem Bogomolovem. W pierwszej partii wygrał tylko siedem punktów przy własnym podaniu i przegrał ją do jednego. 20-letni Berankis nie poddał się jednak i w dalszej części spotkania znacznie się poprawił. Zaowocowało to zwycięstwem do trzech i do czterech i awansem do drugiej rundy.

Zaledwie dwa gemy stracił w pojedynku z Tobiasem Kamke Janko Tipsarević. Serb potrzebował tylko 57 minut, aby wyeliminować reprezentanta Niemiec. Przewaga Tipsarevicia była ogromna i ani przez chwilę nie podlegała dyskusji. W pierwszym secie wygrał wszystkie punktu po swoim pierwszym podaniu, w drugim przegrał jeden. Kamke notował bardzo słabe wyniki i jedyne, na co było go stać, to dwa gemy w inauguracyjnym secie.