Puchar Davisa: Petzchner i Chardy bohaterami swoich ekip

/ Michał Jaśniewicz , źródło: daviscup.org/własne, foto: AFP

Piąte spotkania zadecydowały o zwycięstwach reprezentacji Niemiec i Francji w I rundzie Pucharu Davisa. Decydujący punkt dla tych pierwszych zdobył Philipp Petzchner, a dla tych drugich Jeremy Chardy.

Marin Cilić nie zdołał w pojedynkę zapewnić Chorwacji zwycięstwa nad Niemcami. W Zagrzebiu zdobył on jedyne dwa punkt dla ekipy gospodarzy. W niedzielę pewnie pokonał Philippa Kohlschreibera 6:2, 6:3, 7:6(6). W tie breaku trzeciego seta Niemiec obronił od stanu 4-6 dwa meczbole, ale to były ostatnie piłki wygrane przez niego w tym spotkaniu.

O tym kto zagra w ćwierćfinale Pucharu Davsia zadecydowała konfrontacja Ivo Karlovicia z Philippem Petzschnerem. Chorwat już w gemie otwarcia straciła swój serwis i to zadecydowała o porażce w secie 4:6. W drugiej partii nie doszło do żadnego przełamania, a w tie breaku wyraźnie górą był Niemiec (7-3). Pierwsze dwa gemy trzeciego seta zapisał na swoje konto Petzschner. Karlović natychmiast odrobił straty, ale w tie breaku ponownie musiał uznać wyższość rywala (5-7). Mecz trwał dwie godziny i dwadzieścia cztery minuty.

Wiedziałem, że zwycięzcą będzie ten który będzie robił jedną z tych rzeczy lepiej: Karlović serwował lub ja returnował – ocenił Petzschner. – Przełamanie w pierwszym gemie wiele mi pomogło, to był być może najlepszy gem w tym meczu.

O awans do półfinału Pucharu Davisa Niemcy zagrają przed własną publicznością z Francją. Trójkolorowi prowadzili po pierwszym dniu z Austrią 2:0, ale o losach końcowego zwycięstwa musiał zadecydować piąty mecz. Wyrównanie gospodarzą dał Jurgen Melzer, który pokonał Gilles Simona 7:6(7), 3:6, 1:6, 6:4, 6:0.

Kapitan Austriaków Gilbert Schaller na ostatni mecz dokonał zmiany w składzie, wstawiając za doświadczonego Stefana Koubka, Martina Fishera. Dla Austriaka był to drugi mecz w Pucharze Davisa i drugi który decydował o losach całej konfrontacji. Rok temu pokonał w piątym meczu Harela Levy’ego, zapewniając Austrii zwycięstwo nad Izraelem 3:2 i awans do ćwierćfinału Pucharu Davisa.

Tym razem Fisher nie zdołał powtórzyć tego osiągnięcia, chociaż mecz z Jeremy Chardym rozpoczął od wygrania seta 6:2. W drugiej partii Austriak jako pierwszy zdobył przełamanie, ale przewagi nie utrzymał i przegrał w tie breaku 4-7. Trzeciego i czwartego seta Chardy wygrał po 6:3, za każdym razem dzięki jednemu przełamaniu.

Byłem bardzo zdenerwowany – tłumaczył przyczyny nieudanego początku Chardy. – Guy [Forget] powiedział mi jednak, żebym się nie śpieszył oraz głęboko oddychał i zacząłem lepiej grać.

Serbowie, po dwóch bardzo nerwowych dniach konfrontacji z Indiami, w niedzielę pewnie przypieczętowali swój awans do ćwierćfinału. Uczynił to w pierwszym wczorajszym spotkaniu Victor Troicki, który pokonał Somdeva Devvarmana 6:4, 6:2, 7:5.

To wspaniałe uczycie być w najlepszej ósemce tych rozgrywek, ponieważ oznacza to, że mamy zapewnione pozostanie w Grupie Światowej, a co za tym idzie możemy skupić się już tylko na walce o obronę tytułu – stwierdził Troicki.

Ostatnie spotkanie w Nowym Sadzie nie miało już żadnego znaczenia dla końcowych rozstrzygnięć. Janko Tipsarević pokonał pewnie Karana Rastogi 6:0, 6:1. Na ćwierćfinał Serbię czeka wyjazd do Szwecji.