Doha: nieoczekiwany triumf Zwonariowej

/ Michał Jaśniewicz , źródło: sonyericssonwtatour.com, foto: AFP

Wiera Zwonariowa zatrzymała rozpędzoną Carolinę Wozniacki. W finale Qatar Ladies Open Rosjanka nieoczekiwanie zwyciężyła 6:4, 6:4.

Przed dzisiejszym finałem Dunka miała na swoim koncie osiem wygranych spotkań bez straty seta, a w ćwierćfinale oraz półfinale turnieju w Doha traciła zaledwie po dwa gemy. Po drugi tytuł z rzędu nie zdołała jednak sięgnąć, gdyż dziś lepsza okazał się od niej Wiera Zwonariowa.

W pierwszym secie Rosjanka miała dwie okazje na przełamanie i obie je wykorzystując, a sama tylko raz straciła podanie. W drugiej partii Wozniacki prowadziła już 4:2, ale od tego momentu nie wygrała ani jednego gema. Mecz trwał godzinę oraz czterdzieści dziewięć minut.

Dla Wiery Zwonariowej to jedenasty wygrany turniej WTA w karierze, a pierwszy w tym roku. W Doha wystąpiła po raz trzeci, w 2006 roku przegrała w inauguracyjnej rundzie, ale za to trzy lata temu doszła aż do finału, w którym musiała uznać wyższość Marii Szarapowej.

Caroline jest liderką rankingu i gra bardzo dobrze. Ja po prostu walczyłam o każdy punkt i starałam się grać swój tenis – stwierdziła Zwonariowa, która zanotowała w finale 30 uderzeń kończących. – To zdecydowanie wyjątkowy moment dla mnie, szczególnie po ciężkim meczu przeciwko Danieli i kolejnym wspaniałym przeciwko Jelenie. Mam tu niewiarygodnie dużo kibiców. Dzięki nim byłam w stanie przejść przez ten tydzień.

Po dzisiejszym zwycięstwie Rosjanka zrównała swój bilans spotkań z Carolią Wozniacki na 4:4.

Zawsze jestem rozczarowana porażką, ale rozegrałam dzisiaj świetne zawody – przyznała Dunka. – Wiera grała wspaniały mecz i wspaniały turniej. Jestem szczęśliwa z gry w finale. Był to kolejny znakomity turniej dla mnie i zawsze będę wracała do Doha z przyjemnością. Na pewno wrócę tu za rok.

Podobnie jak w finale singla, tak i w meczu o tytuł deblowy spotkały się najwyżej rozstawione w turnieju zawodniczki. Cweta Peschke i Katarina Srebotnik pokonały Liezel Huber oraz Nadię Pietrową 7:5, 6:7(2), 10-8.

Finał singla:
Wiera Zwonariowa (Rosja, 2) – Carolina Wozniacki (Dania, 1) 6:4, 6:4

Finał debla:
K. Peschke, K. Srebotnik (Czechy, Słowenia, 1) – L. Huber, N. Pietrowa (USA, Rosja, 2) 7:5, 6:7(2), 10-8