Dubaj: Djoković znów lepszy od Federera

/ Michał Jaśniewicz , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

Novak Djoković po raz trzeci z rzędu wygrał turniej w Dubaju. W finale pokonał, 6:3, 6:3, czterokrotnego triumfatora tej imprezy Rogera Federera.

Tenisiści ci zagrali dziś ze sobą po raz dwudziesty pierwszy, a po raz ósmy lepszy okazał się w tych konfrontacjach Serb. „Nole” drugi raz  z rzędu pokonał Federera. Wcześniej uczynił to w półfinale Australian Open.

Szczególnie pierwszy set dzisiejszego finału miał jednostronny przebieg. Djoković wykorzystał w nim dwie z pięciu szans na przełamanie, a przy własnym serwisie przegrał zaledwie cztery piłki. Druga partia rozpoczęła się obiecująco dla Federera, który w trzecim gemie wywalczył przełamanie i prowadził 3:1. Od tego momentu pięć kolejnych gemów zapisał na swoje konto Serb, zwyciężając po siedemdziesięciu jeden minutach.

Novak Djoković pozostaje niepokonanym tenisistom w 2011 roku. W styczniu triumfował on w wielkoszlemowym Australian Open, a teraz dołożył tytuł w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Ten mecz był najprawdopodobniej jednym z najlepszych jakie rozegrałem w tym roku. Z pewnością chciałbym utrzymać taką dyspozycję. Fizycznie czuję się dobrze, a mentalnie czuje się zmotywowany do występów w Indian Wells i Miami, gdzie nie spisywałem się w ostatnich latach zbyt dobrze – ocenił Djoković. – Każde zwycięstwo nad Rogerem jest wspaniałym sukcesem, ponieważ to wielki tenisista. Wszyscy wiemy jak mocnym mentalnie jest zawodnikiem. Wygrać z Rogerem w dwóch setach, tak jak mi się to dzisiaj udało, to coś niewiarygodnego, ale ja chcę iść dalej naprzód. Wiem, że mam możliwości, by osiągać jeszcze więcej i to jest coś czego chcę.

Swój drugi wspólny tytuł ATP Tour zdobyli w rywalizacji deblowej Siergiej Stachowski i Michaił Jużnyj. W spotkaniu finałowym pokonali oni, w sześćdziesiąt dziewięć minut, Jeremyego Chardy oraz Feliciano Lopeza 4:6, 6:3, 10-3. W ubiegłym roku Ukrainiec i Rosjanin wygrali wspólnie turnieju na kortach trawiastych w Halle.

Finał singla:
Novak Djoković (Serbia, 2) – Roger Federer (Szwajcaria, 1) 6:3, 6:3

Finał debla:
S. Stachowski, M. Jużnyj (Ukraina, Rosja) – J. Chardy, F. Lopez (Francja, Hiszpania) 4:6, 6:3, 10-3