Delray Beach: Querrey pokonany przez przyjaciela

/ Tomasz Krasoń , źródło: atpworldtour.com, foto: AFP

W środę wyłoniono czterech ćwierćfinalistów turnieju ATP World Tour 250 w Delray Beach. Niespodzianką jest obecność w tym gronie Ryana Sweetinga, który pokonał swojego rodaka i rówieśnika Sama Querreya. Zwycięstwo odniósł również Kei Nishikori, wygrywając z Jamesem Blakiem w meczu będącym powtórką finału tej imprezy sprzed 3 lat.

Od finału turnieju w Delray Beach w 2008 roku obaj tenisiści wiele przeszli. Ówczesny mistrz, Kei Nishikori, musiał poddać się operacji łokcia i w związku z długą przerwą po raz drugi w karierze przełamać granicę pierwszej setki. Natomiast James Blake zmagał się z kontuzjami kolan, które również wypchnęły go poza elitę tenisistów i spowodowały, że obecny sezon zaczął z opóźnieniem.

„Przyszło mi na myśl, że 3 lata temu graliśmy tutaj w finale” – powiedział Nishikori. „To dziwne uczucie, że teraz spotkaliśmy się w drugiej rundzie. Obaj wiele przeszliśmy, staliśmy się innymi tenisistami, więc było to dla nas nowością” – dodał zaledwie 21-letni Japończyk.

W całym meczu zarówno Nishikori, jak i Blake, mieli po dwie okazje na uzyskanie przełamania. O zwycięstwie Japończyka zadecydował fakt, iż wykorzystał ona oba break pointy w przeciwieństwie do całkowicie nieskutecznego pod tym względem Amerykanina. Mecz trwał zaledwie 63 minuty i zakończył się wynikiem 6:3, 6:4.

Ćwierćfinałowym rywalem Nishikoriego będzie Ryan Sweeting. 23-letni Amerykanin przebrnął w Delray Beach eliminacje, następnie pokonał w pierwszej rundzie Dustina Browna i trafił na Sama Querreya, który był faworytem starcia amerykańskich przyjaciół. Przewaga blisko 100 miejsc w rankingu ATP okazała się mieć mniejsze znaczenie wobec aktualnej formy. Niemający zbyt dobrego sezonu Querrey nie zdołał ugrać seta. Na dodatek uskarżał się ból ramienia. Po 1 godzinie i 25 minutach gry Sweeting wygrał 7:6(5), 6:4.

Na szczęście dobrze zacząłem. Uzyskałem breaka, po czym wiatr zaczął naprawdę mocno kręcić. Piłki zatrzymywały się w powietrzu, niespodziewanie wpadały w kort. Wiele razy uderzyłem ramą, nie mogłem trafić w kort, dlatego zacząłem przywiązywać większą wagę do serwisu. Nigdy nie gra się przyjemnie w takich wietrznych warunkach” – podsumował spotkanie Sweeting.

Drugą parę ćwierćfinałową tworzą Janko Tipsarević i Ivan Dodig. Rozstawiony z „szóstką” Serb pokonał 6:2, 6:7(8), 6:3 Blaza Kavcicia ze Słowenii, natomiast Chorwat okazał się lepszy od Dudiego Seli z Izraela, również zwyciężając w trzech setach.