Bogota: premierowe półfinały Martić i Johansson

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Podczas gdy światowa czołówka walczy w Dubaju, tenisistki przełomu pierwszej i drugiej setki odnoszą życiowe sukcesy w cyklu WTA w Bogocie. Mowa o Petrze Martić i Mathilde Johansson, które nigdy wcześniej nie osiągnęły półfinału zawodowego touru. Ich rywalkami w walce o finał będą rozstawione Hiszpanki, odpowiednio Lourdes Dominguez Lino i Carla Suarez Navarro.

Petra Martić pokonała 7:6(4), 6:3 Laurę Pous-Tio. Dotychczas 20-letnia Chorwatka trzykrotnie kończyła zmagania w turniejach WTA na ćwierćfinale. W stolicy Kolumbii zrobiła krok w przód i wykorzystała zdobyte miejsce w drabince po wyeliminowaniu numeru dwa, Petry Martić.

Półfinałową rywalką Martić będzie Lourdes Dmonguez Lino. 29-letnia Hiszpanka właśnie w Bogocie odnosiła największe sukcesy w karierze (finał w 2005 i zwycięstwo w 2006 roku). Teraz nawiązuje do tamtych osiągnięć. W drodze do półfinału nie straciła bowiem seta, a w swoim ostatnim meczu 6:4, 6:3 pokonała Beatriz Garcia Vidagany, hiszpańska kwalifikantkę słynącą z pokonania Kim Clijsters w poprzednim sezonie w Marbelli.

Drugą parę półfinałową tworzą Carla Suarez Navarro i Mathilde Johansson. 22-letnia Hiszpanka pokonała 6:4, 6:3 Xinyun Han, choć drugą odsłonę rozpoczęła od przegrania trzech gemów. Teraz rozstawiona z „piątką” tenisistka z Las Palmas zagra o swój trzeci finał WTA z debiutantką w fazie półfinałowej, Mathilde Johansson. 25-letnia Francuzka wygrała 6:3, 7:6(5) z reprezentantką gospodarzy, Cataliną Castano.

„Bardzo się cieszę, że po raz pierwszy awansowałam do półfinału” – powiedziała Johansson, której najlepszymi dotychczasowymi rezultatami były ćwierćfinały w Bogocie i Acapulco. „Było dzisiaj trudno, publiczność była przeciwko mnie, ale w końcówce zdołałam opanować” – dodała Francuzka. Johansson w drugim secie przegrywała 3:5, ale doprowadziła do tie breaka, w którym okazała się lepsza od doświadczonej Kolumbijki.

Wyniki ćwierćfinałów singla:
Petra Martić (Chorwacja) – Laura Pous-Tio (Hiszpania) 7:6(4), 6:3
Lourdes Dominguez Lino (Hiszpania, 7) – Beatriz Garcia Vidagany (Hiszpania, Q) 6:4, 6:3
Carla Suarez Navarro (Hiszpania, 5) – Xinyun Han (Chiny) 6:4, 6:3
Mathilde Johansson (Francja) – Catalina Castano (Kolumbia, WC) 6:3, 7:6(5)