Dubaj: finalistka Australian Open za burtą

/ Tomasz Krasoń , źródło: wtatour.com, foto: wtatour.com

Z największych faworytek imprezy w Dubaju w środę swój mecz przegrała jedynie Na Li. Rozstawiona z „piątką” chińska finalistka Australian Open przegrała 7:6(6), 6:7(6), 2:6 z Yaniną Wickmayer. Przez trudy trzysetowych spotkań przejść musiały natomiast Wiktoria Azarenka i Swietłana Kuzniecowa, która teraz spotka się z Francescą Schiavone. Dojdzie więc do powtórki pamiętnego maratonu z Melbourne.

Li nie grała w żadnym turnieju od czasu finału Australian Open. Powrót do rywalizacji nie wypadł zgodnie z jej oczekiwaniami. Jej rywalka, Yanina Wickmayer, wykazała się niesamowitą ambicją. Zarówno pierwsza, jak i druga partia, były niezwykle wyrównane. Do ich rozstrzygnięcia konieczne były tie breaki, oba zakończone wynikami 8-6. W pierwszej partii lepsza okazała się Chinka, ale już w drugiej odsłonie górą była Belgijka. Decydująca odsłona to istny popis umiejętności Wickmayer. 21-latka z Lier nie straciła w niej podania, sama uzyskała dwa breaki i zwyciężyła 6:2. Poprawiła tym samym bilans meczów z Li na 2:0.

Wyeliminowanie Li nie oznacza, że Wickmayer ma teraz otwartą drabinkę. Już w trzeciej rundzie będzie się bowiem musiała zmierzyć z Shahar Peer. Rozstawiona z „dziewiątką” Izraelka pewnie wygrała z Alexandrą Dulgheru, pomimo iż nie jest w Dubaju mile widzianym gościem.

W górnej połówce drabinki pozostałe faworytki odniosły pewne zwycięstwa. Caroline Wozniacki przegrywała wprawdzie w drugim secie meczu z Anną Czakwetadze 3:5, ale Rosjanka postanowiła zejść z kortu z powodu niedyspozycji żołądkowej. Problemy zdrowotne sprawiły, że 23-letnia moskwianka zemdlała na korcie. Natomiast w pojedynku Samanthy Stosur z Sarą Errani Włoszka walczyła jedynie o jak najmniejszy wymiar kary. Skończyło się na zdobyciu jednego gema przez 23-latką z Italii i uniknięciu odjazdu na rowerze. Awans do najlepszej szesnastki zapewniła sobie również zmagająca się ostatnio z kryzysem formy Jelena Janković. 25-letnia Serbka 6:2, 6:3 pokonała Chanelle Scheepers, ale prawdziwym testem będzie dla niej kolejny pojedynek. Zmierzy się w nim z Kaią Kanepi, turniejową „dwunastką”, która wyeliminowała Andreę Petkovic.

Po drugiej stronie drabinki tenisistki ze szczytu listy rozstawionych nie miały żadnych problemów. „Dwójka”, Wiera Zwonariowa, w pierwszym meczu dnia na korcie centralnym oddała zaledwie cztery gemy Robercie Vinci, zwyciężając 6:3, 6:1. Identycznym wynikiem zakończyło się spotkanie Franceski Schiavone z Shuai Zhang. 30-letnia Włoszka kurtuazyjnie chwaliła swoją rywalkę:

Na początku nie było łatwo, ponieważ moja rywalka grała naprawdę dobrze. Miała swoje szanse przy 3:3, ale dobrze serwowałam i szłam do ataku. Poczułam się po tym trochę pewniej” – przyznała Schiavone.

Teraz czwartą w rankingu WTA Włoszkę czeka pojedynek ze Swietłaną Kuzniecową. Zawodniczki te stworzyły niezapomniany spektakl podczas Australian Open, kiedy to Schiavone triumfowała dopiero po 4 godzinach i 44 minutach gry. W Dubaju Rosjanka odbyła już „rozgrzewkę” przed takim maratonem, gdyż w drugiej rundzie przeciwko Cwetanie Pironkowej grała aż przez 2 godziny i 30 minut. Ostatecznie zwyciężyła 5:7, 6:2, 6:4.

Podobnie długi mecz rozegrała Wiktoria Azarenka. Ubiegłoroczna finalistka imprezy Dubai Duty Free pokonała ostatecznie Shuai Peng, choć trzeci set zakończył się dopiero po tie breaku.
W środę w Dubaju rywalizowała również Agnieszka Radwańska. O jej meczu z Anastazją Sewastową pisaliśmy TUTAJ. W czwartek nasza najlepsza tenisistka dwukrotnie pojawi się na korcie. O godzinie 9 polskiego czasu zmierzy się z Marion Bartoli, a po regulaminowym odpoczynku wraz z Danielą Hantuchovą zagrają z Witalią Diaczenko i Tatianą Puczek o ćwierćfinał debla.