Australian Open: Federer nie zagra w finale

/ Maciej Weber , źródło: australianopen.com/własne, foto:

Roger Federer przegrał z Novakiem Djokoviciem i nie zagra w finale. Najlepszy tenisista dekady nie zdobył nawet seta!

Jeszcze nie przebrzmiały echa gładziutkiej porażki Rafaela Nadala z Davidem Ferrerem, a już padł drugi z tuzów. Hiszpan na swoje usprawiedliwienie miał chociaż kontuzję pachwiny. Szwajcar usprawiedliwienia nie ma prawa szukać. W drugim secie po prostu zapomniał jak gra się w tenisa. Prowadził 5:2 i oddał kolejnych pięć gemów z rzędu.
Oczywiście wygrana Djokovicia wielką sensacją nie jest, bo Serb to w końcu numer trzy światowego rankingu i za Federerem jest sklasyfikowany zaledwie o jedną pozycję. Wiadomo jednak, że zwłaszcza w turniejach wielkoszlemowych są Federer i Nadal (w różnej kolejności), a dopiero potem reszta stawki. Nawet więc, kiedy Djoković po tie breaku wygrał pierwszego seta nic nie zwiastowało takiego przebiegu wydarzeń.

Ponieważ w turnieju nie ma Nadala, a Federer wyraźnie ma kompleks Hiszpana zdawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacił przebogatą kolekcję tytułów. Okazało się, że na przeszkodzie Federerowi nie pierwszy raz stanął sam Federer. Szwajcar nie wytrzymał ciśnienia. W ostatniej partii pozwolił się przełamać już w trzecim gemie. Potem Djoković, grając bardzo konsekwentnie, obronił przewagę.
Teraz  czeka na zwycięzcę drugiego półfinału. Zmierzą się w nim pogromaca Nadala, rozstawiony z numerem 7 David Ferrer i Szkot Andy Murray, turniejowa „szóstka”.