Australian Open: Federer nie dał szans rodakowi

/ Michał Jaśniewicz , źródło: australianopen.com/własne, foto: AFP

Dwa pierwsze męskie ćwierćfinały Australian Open miały jednostronny przebieg. W trzech setach swoje spotkania wygrali Roger Federer oraz Novak Djoković.

Stanislas Wawrinka do meczu ze swoim utytułowanym rodakiem podszedł jako niepokonany w 2011 roku, a także nie mając na koncie żadnego przegranego seta w tegorocznym Australian Open. Te fakty nie zrobiły jednak na Rogerze Federerze większego wrażenia. Wicelider rankingu wygrał bardzo pewnie 6:1, 6:3, 6:3.

Spotkanie trwał zaledwie godzinę i czterdzieści siedem minut. Wawrinka miał w meczu tylko jedną szansę na przełamanie, której nie wykorzystał. Federer zagrał solidnie, był bardzo skuteczny w kluczowych momentach. Tenisista z Bazylei odnotował 29 uderzeń kończących i o pięć mniej wymuszonych błędów. Federer nieprzerwanie od 2004 roku występuje w półfinałach wielkoszlemowej imprezy w Melbourne.

Myślę, że to był naprawdę dobry mecz dla mnie. Dobrze zacząłem. Byłem w stanie dobrze serwować i returnować – stwierdził po meczu Federer.

Nieco inny przebieg miało spotkanie Novaka Djokovicia z Tomasem Berdych. W pierwszym secie Serb zdeklasował rywala, wygrywając w 36 minut 6:1. Druga parta zaczęła się jednak dla Djokovicia źle. Jako pierwszy stracił on swoje podanie i przegrywał już 1:4. Co więcej Serb sygnalizował jakieś problemy z oczami (gra on w szkłach kontaktowych). Obyło się jednak bez interwencji z zewnątrz. Djoković zdołał odrobić straty i doszło do tie breaka, wygranego przez tenisistkę z Belgradu 7:5. Trzecia partia okazała się kopią pierwszej. Ponownie Tomas Berdych nie zdołał nawiązać wyrównanej walki i zapisał na swoje konto tylko jednego gema.

Wyniki ćwierćfinałów:
Roger Federer (Szwajcaria, 2) – Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 19) 6:1, 6:3, 6:3
Novak Djoković (Serbia, 3) – Tomas Berdych (Czechy, 6) 6:1, 7:6(5), 6:1